Yunanistan’da sel felaketi: Ölü sayısı 6’ya yükseldi

Yunanistan’ı etkisi altına alan kötü hava koşullarının bu akşama kadar devam edeceği bildirildi, ülkede sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya çıktı.

İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilias, yaptığı açıklamada, iki gündür ülkede görülen yağmurun şiddeti ve süresi açısından daha önce görülmemiş zorluklara neden olduğunu ifade etti.

İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilias, yaptığı açıklamada, iki gündür ülkede görülen yağmurun şiddeti ve süresi açısından daha önce görülmemiş zorluklara neden olduğunu ifade etti.

“24 SAAT BOYUNCA DİKKATLİ OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Kikilias, “Herkesi 24 saat boyunca dikkatli olmaya davet ediyorum. Kötü hava koşulları muhtemelen (başkent Atina’nın da içinde bulunduğu) Attiki Bölgesi’ni de kısmen etkileyecek.” diye konuştu.

CAN KAYBI SAYISI 6’YA YÜKSELDİ

Yunanistan İtfaiye Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, Kardiça’da sel sularına kapılan 82 yaşındaki bir kişinin, Tesalya’da yürütülen arama çalışmalarında ise yaşları 75 ile 85 olan iki kardeşin cansız bedenine ulaşıldığı kaydedildi. Volos’ta Magnisia’daki ölülerle birlikte toplam can kaybı 6 oldu.

Sivil Koruma Biriminden Atina’da bulunanların cep telefonlarına gönderilen mesajda, mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları istendi.

Atina ve çevresinde de gün içerisinde zaman zaman yoğun yağışlar olmuş, trafikte aksaklıklar yaşanmıştı.

Sel nedeniyle yüzlerce ev ve iş yeri sular altında kalmış, onlarca araç suya kapılmıştı.

Birçok yol, köprü, hastane ve sağlık merkezi de selden zarar görmüştü.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis liderliğinde ilgili bakanlar ve Yunanistan Meteoroloji Dairesi yetkililerin katılımıyla düzenlenen toplantıda, meteoroloji uzmanları ülkede yaşanan sağanağın, muhtemelen ülke tarihinde görülmüş en güçlü sağanak yağış olduğunu aktarmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx