Mossad’dan hükümete çağrı: ‘Abartmayalım’

İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı David Barnea, yönetimin, kriz zamanlarında müttefiklerini destekleme konusunda abartmaması ve düşmanlarının yeteneklerini küçümsememesi gerektiğini belirtti. Barnea, “Yom Kippur Savaşı” veya “1973 Arap-İsrail Savaşı” olarak adlandırılan ve 6-25 Ekim 1973 tarihlerinde yaşanan savaşın 50’nci yılı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

AA’nın aktardığına göre, “İsrail’in karşı karşıya olduğu tehditle başa çıkmakta tereddüt etmemeleri” gerektiğini kaydeden Barnea, “Kriz zamanlarında müttefiklerimizi destekleme konusunda abartmamalı, düşmanı ve onun yeteneklerini küçümsememeliyiz” ifadesini kullandı. “Normalleşme için de çabalamaları gerektiğini, barış isteği azalan ülkelerin savaşa sürüklenmeye mahkum olduğunu” belirten Barnea, savaşın üzerinden geçen 50 yılın ardından Mossad’ın ilk kez savaş yıllarına ait tarihi araştırmalar içeren bir kitap yayınlamaya karar verdiğini aktardı.

ESKİ BAŞKAN: İSRAİL, BATI ŞERİA’DA APARTHEİD UYGULUYOR

Öte yandan Mossad’ın eski başkanı Tamir Pardo ise dün yaptığı açıklamada, İsrail’in Filistinliler’e karşı bir tür apartheid rejimi uyguladığını söyledi. Associated Press’e konuşan Tamir Pardo, işgal altındaki topraklardaki Filistinlilerin askeri yasalar altında yaşadığına ve Filistinlilerin hareketlerinin kısıtlandığına dikkat çekerek, “Burada bir apartheid devleti var. Bir bölgede iki ayrı halk, iki ayrı yasal sistemle yargılanıyorsa; bu bir apartheid devleti” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx