Yaşam için doğru ve hızlı müdahale önemli!

İlk yardım eğitimi, acil durumlarda hayati bir önem taşıyor

En az ilkokul mezunu olan ve 18 yaşını doldurmuş bireyler, Sağlık Bakanlığı onaylı ve ilk yardım eğitimi vermeye yetkili kurumlardan ilk yardım sertifikası alabiliyor. İlk yardım eğitiminin, yaşamı tehdit eden durumlarda doğru ve hızlı müdahaleyle hayati tehlikeyi önlediğini dile getiren İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, “İlk yardım eğitimi ile temel yaşam desteği, solunum yolu tıkanıklığı, kanama, kırık, çıkık, burkulma, bilinç bozukluğu, boğulma ve hasta taşıma teknikleri gibi konular öğretiliyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde canlı yayında bir TV sunucunun soluk borusuna kuruyemiş kaçması sonucu yaşadığı zor anlar kameralara yansırken canlı yayın esnasında konuğunun doğru ve hızlı müdahalesi onu hayata döndürmüştü. 

Yaşanan bu olay olası ani durumlarda doğru ve hızlı müdahalenin önemini, ilk yardımın yaşama döndürdüğünü bir kez daha gösterdi.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, ilk yardım eğitiminin önemi hakkında bilgi verdi.

Mevcut araç gereçlerle yapılan hayat kurtarıcı girişimler

Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, ilk yardımın; kaza ya da yaşamı tehdit eden herhangi bir durumda, sağlık görevlilerin yardımı sağlanıncaya kadar, olay yerinde bulunan ve bu konuda eğitim almış kişilerce, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle yapılan hayat kurtarıcı girişimler olarak tanımladı.

İlk yardım uygulamak hayat kurtarıyor

Günlük yaşantımızda birçok alanda ilk yardım bilgisine ihtiyaç duyduğumuzu kaydeden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, “Evde, işte, sokakta, alışverişte çeşitli nedenlerle kazalarla ve yaralanmalarla karşılaşabiliriz. Bu anlarda olay yerlerinde her zaman sağlık personeli bulunmayabilir. Böyle durumlarda ilk yardım uygulamak hayat kurtarıcı, sakatlanmaları önleyici ve iyileşme sürecini kısaltıcı olması açısından önem arz etmektedir. İlk yardım eğitimi ile yaşamı tehdit eden durumlarda doğru ve hızlı müdahale ile hayati tehlikenin ortadan kaldırılması, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlama, durumun kötüleşmesini engelleme ve iyileştirmenin kolaylaştırılması amaçlanır.”

İlk yardım eğitimi ile temel yaşam desteği sağlanıyor

İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, ilk yardım eğitimi ile ne amaçlandığını şöyle anlattı:

“İlk yardım eğitimi ile temel yaşam desteği, solunum yolu tıkanıklığı, kanama, yaralanma, yanık, sıcak çarpması, donuk, kırık, çıkık, burkulma, bilinç bozukluğu, zehirlenme, hayvan ısırıkları, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması, boğulma ve hasta taşıma teknikleri gibi konular öğretilmekte, ilk yardımcıların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi sağlanmaktadır.”

Etkin ilk yardım müdahalesinin insan sağlığına olumlu katkıları var

İlk yardım alanında bilgi ve beceri sahibi bireylerin yetişmesi ve bu alanda farkındalığın artmasının önemine de vurgu yapan İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, böylece, kazalar, yaralanmalar, doğal afetler ve genel olarak halk sağlığında görülen sorunlarda etkin ilk yardım müdahalesinin insan sağlığına olumlu katkıları olacağını kaydetti.

Kimler eğitim alabiliyor?

En az ilkokul mezunu olan ve 18 yaşını doldurmuş bireylerin, Sağlık Bakanlığı onaylı ve ilk yardım eğitimi vermeye yetkili kurumlardan ilk yardım sertifikası alabileceğini ifade eden Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, “Bu kurumlarda 16 saatlik teorik ve uygulama şeklinde eğitimler verilmektedir. Eğitim tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililer eşliğinde teorik ve uygulama sınavları gerçekleştiriliyor. Başarılı olanlar İlk Yardım sertifikası almaya hak kazanıyorlar.” dedi.

Öğr. Gör. Ayşe Bağlı, acil durumlarda soğuk kanlı kalabilmeye ilişkin de “Soğukkanlılık kişilerin karakter özelliği olmakla birlikte edinilen bilgi ve tecrübeyle ve yapılan pratiklerle geliştirilebilir.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx