Spormen ekibinden Süper Lig değerlendirmesi: 100 puan hayal değil

MODERATÖR: Elif Sıla Önerbay / Sportmen’de yeniden birlikteyiz. Gündem yoğundu ve kısa bir ara vermek zorunda kaldık. Konuşacaklarımız birikti. Fenerbahçe ve Galatasaray’ın seri galibiyetleri, Beşiktaş’taki krizler, hoca kıyımının sürmesi konularına değindik.

Hazırsanız başlıyoruz…

– Ligde rekorlar kırılıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray durdurulamıyor. Sizce bu iki takım mı çok iyi yoksa başka sebepler mi var?

ERCAN TANER: İki takımın da kadrosu çok iyi. Lig kalitesinin çok üzerindeler. Makası açtılar ama Fenerbahçe ve Galatasaray’da kırılmalar mutlaka yaşanacaktır. Bu kırılmaları daha az yaşayan şampiyon olur.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Galatasaray ve Fenerbahçe yaptıkları transferlerle herkesi heyecanlandırdı. Şampiyonluk yarışının bu iki takım arasında geçeceğini söylemek zor değil. Buna karşın Fenerbahçe’nin fikstürü zorlaşacak. Yaşanan sakatlıklar sonrası ne yapacaklarını göreceğiz.

YASİN YILDIRIM: Süper Lig, tarihinin en kötü sezonunu geçiriyor. Takımlar çok kötü ve arada büyük bir uçurum var. Sadece derbiler ve Adana Demir maçları ligin dengesini değiştirebilir. 114 puanlık bir sezon. Böyle bir sezonda bir takımın 100 puan toplaması hayal değil.

“KARTAL ZORLANIR, BURUK TECRÜBELİ”

– İsmail Kartal ve Okan Buruk için neler söylersiniz?

ERCAN TANER: İşi çok iyi bilen iki hoca var karşımızda. Okan Buruk’un daha önce şampiyon olması avantaj. İsmail Kartal’ı zorlayacak olan tek olay ise stoper sakatlıkları olacaktır.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Okan Buruk takımı yeniledi ve yıldızlarla dolu kadroyu geçen sezon olduğu gibi iyi yönetiyor. İsmail Kartal da mütevazı, dahası işine tam konsantre olmuş durumda. Her iki hoca da büyük takımda oynadıklarından, sorumluluklarının farkında. Olgunluk dönemini yaşıyorlar. İkisinden birini öne çıkarmak doğru değil.

YASİN YILDIRIM: İsmail Kartal’ın oynattığı oyun daha çok takdir topluyor. Ama Okan Buruk geçen sezondan beri sürekli kazanan bir takım oluşturdu. Başarısı tesadüf değil. Okan hoca tecrübeli ve futbolu iyi biliyor. Kartal’a göre daha fazla tecrübesi var.

“HOCALARI KALKAN YAPIYORLAR”

– 10 haftada 11 takımımız hoca değişikliğine gitti. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ERCAN TANER: Her sene aynı filmin yeni versiyonlarını izliyoruz. Futbolun en önemli unsurlarından biri istikrardır. Yeni gelen hocalardan çok şey bekleniyor. Hemen her şeyin olamayacağını biliyorlar ama yine de beklemiyorlar ve hoca değiştiriyorlar.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Yöneticiler hatayı en son kendisinde görür. Önce hocalar gider. Ancak bizim hocalar kendilerini yenilemiyor. Büyük takımlara karşı çağdaş futbol oynatmaları gerekiyor. Dikkat ederseniz hocalar hep aynı. X takımdan gitse mutlaka Y takımda iş buluyor. Siyasetin hükmettiği isimler işsiz kalmıyor.

YASİN YILDIRIM: Süper Lig klasiği… Hocalar kolay lokma. Yönetimler başarısızlıklarında hocaları kalkan yapıyorlar. Hoş, hocalar da çok iyi değil. Türk futbolunun ileriye gidememesinin sebeplerinden biri de onlar. Yeni hocalar kazandırmalıyız.

“FORMADA DA ÇIRAK ÇIKTILAR”

– Cumhuriyetin 100. yılını kutladık. En güzel forma kimindi?

ERCAN TANER: Fenerbahçe’nin formasını çok beğendim. Beşiktaş formasını neredeyse giyemeyecekti. Ama armadaki ay-yıldızın büyütülmesi düşüncesi güzel.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Galatasaray’ın formasını beğendim ama Fenerbahçe’ninki gerçekten çok iyi. Beşiktaş yönetimsel sıkıntılar nedeniyle forma işinde de çırak çıktı!

YASİN YILDIRIM: Fenerbahçe’nin Atatürk’ü formaya eklemesi güzel bir detaydı. Galatasaray’ın da çubuklu forması son dönemlerin en iyisi. Beşiktaş’ın sıkıntıları formayı bile etkilemiş.

“BİR ÇİÇEKLE BAHAR GELMEZ”

– Beşiktaş, Gaziantep FK galibiyetiyle üzerindeki kara bulutları dağıtıyor diyebilir miyiz? Maça dair görüşleriniz nelerdir?

ERCAN TANER: Kara bulutlar tek maçla dağılmaz. Kara bulutları ancak maç dışında gelişen idari olaylar dağıtabilir.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Beşiktaş’ın aldığı galibiyet yalancı baharı andırıyor. Kesinlikle takım olgusundan uzaklar. En önemlisi hocaları yok. Burak Yılmaz yıldız futbolcuydu ama iyi bir hoca olacak mı bilemiyorum.

YASİN YILDIRIM: Bir çiçekle bahar gelmez. Beşiktaş’ın kadro kalitesi ve içerisinde bulunduğu durum sadece günü kurtarmaya yeter. Seçim sürecinin erkene alınması galibiyetten daha önemli.

“KOCADAĞ ADAY OLUR”

– Emre Kocadağ’ın açıklamaları ne ifade ediyor? Seçim sürece ne olur?

ERCAN TANER: Emre Kocadağ aday olacağını gösterdi. Diğeri de Hasan Arat olur. Önemli olan yeni yönetimin icraatları çünkü Beşiktaş, kadro olarak Galatasaray ve Fenerbahçe’nin çok gerisinde kaldı.

BAHADIR ÇOKİŞLER: Sayın Ahmet Nur Çebi’nin yeniden aday olmaması taraftarın nabzını düşürdü. Emre Kocadağ’ın adaylığı bekleniyordu. Baskılar üzerine tarihin öne çekilmesi olumlu bir gelişme…

YASİN YILDIRIM: Beşiktaş üzerindeki ölü toprağını atmalı. Beşiktaş’ın bu kadroyla yarışa dahil olma ihtimali yok. Devre arası çok ciddi takviyeler şart. Hoca yok, başkan yok… Bu sene kaybedildi; geçiş sezonu olacak. Yeni kan gerekiyordu. Bu seçim iyi gelir.

“ALTIN TOP MESSI’YE ÇOK YAKIŞTI”

ERCAN TANER: Dünya Kupası’nı kaldıran Lionel Messi’nin hakkıydı Ballon d’Or… Bu sene için başka bir isim düşünülemezdi. Şu anda ABD’de oynuyor olması hiçbir şeyi değiştirmez.

YASIN YILDIRIM: Messi’nin hak etmese de aldığı iki-üç tane Ballon d’Or var. Ama bu defa sonuna kadar hak etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx