İş insanı Halil İbrahim Demirhan PD’ye konuştu: Körfez’den Türkiye’ye trilyon dolarlık yatırımlar geliyor. Şirket evliliklerine hazır olun

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ilişkiler eskisinde daha iyi olmak üzere gelişiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz temmuzda BAE’ye yaptığı ziyarette 50,7 milyar dolarlık anlaşmalara imza atılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de BAE’yi ziyaret etti. Bu görüşmeler artık meyvelerini vermeye başladı.

11 Ekim günü Ankara’da SAHA İstanbul-EDGE Savunma Sanayi Buluşması’nda Türk ve BAE’li iş insanları bir araya geldi. Buluşmada iki ülke şirketleri önemli ortaklıklara imza attı.

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, gümrük ve üçüncü ülkelerde iş birliği konularının masaya yatırılacağı “Türkiye-BAE Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı” da yarın İstanbul’da düzenlenecek. Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi başkanlık edecek. Ziyaret kapsamında, BAE’den 100’den fazla iş insanı ve yatırımcı da Türk iş insanlarıyla bir araya gelecek.

GIDA, ENERJİ, ALT YAPI VE SAĞLIK ALANINDA YATIRIM GELECEK

İki ülke arasındaki ilişkileri tekrar toparlanmasında Türk iş insanlarıı Halil İbrahim, Ali ve Abdullah Demirhan kardeşler önemli rol oynadı. Halil İbrahim Demirhan JETCO toplantısı ve iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili Patronlar Dünyası’na önemli açıklamalarda bulundu:

“İki ülke arasındaki diyaloğun iyi olması ve ülkemizin kalkınması için yıllardır mücadele edip bu ilişkileri hale gelmesini sağladık. BAE gibi dünyanın her ülkesinde yatırım yapan, vizyonları geniş olan iş adamları ile Türk iş adamlarının birlikte organizasyonu iki ülke arasındaki ticaretin trilyon dolarlık bir hacme ulaşmasını sağlayacaktır. BAE’nin bu adımı atmasından sonra Kuveyt, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan ve diğer ülkeler de Türkiye’de gıda, enerji, alt yapı, sağlık alanında yatırım yapacak.”

3 YIL İÇİNDE TRİLYON DOLARLIK YATIRIM

“Körfez ülkeleri gözünü Türkiye’ye dikti. Körfez’den Türkiye’de trilyon dolarlar gelecek. İnanılmaz bir servet gelecek. Türkiye’nin önü inanılmaz derecede açık. Bu büyük sermaye akışı önümüzdeki 3 sene içinde olacak.”

ŞİRKET EVLİLİKLERİ OLACAK

“Bu 3 yıl içerisinde inanılmaz sayıda şirket evlilikleri ve birleşmeleri olacak. Önümüzdeki günlerde şirket alımlarında da inanılmaz artış yaşanacak. Ülkemiz şahlanacak, kalkınacak. Bu yeni yüzyılda Türkiye’nin değeri artacak.”

DÜNYADA YENİ PAZAR TÜRKİYE

“Yeni dünyada pazar ne Avrupa ne ABD ne Asya ne de Avrasya’daki başka bir ülke olacak. En önemli pazar Türkiye olacak. Herkes yatırımlarını Türkiye’de yapacak.”

“Biz de Demirhan ailesi olarak Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde yıllarca ülkemizin Arap ve Körfez dünyasında tanınması ve bilinmesi için çalıştık.”

ENERJİDEN SAĞLIĞA HER İŞ KOLUNDAN ŞİRKET

BAE Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Sultan bin Saeed Al Mansoori’nin de katılacağı JETCO toplantısına ilgili bakanlıklardan müsteşarlar ve üst düzey yöneticiler de katılacak. BAE’nin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Saeed Thani Al Dhaheri ile İstanbul Başkonsolosu Saeed Saqer Al Muhairi de toplantıda bulunacak. Heyet içerisinde enerjiden havayoluna, teknolojiden sağlığa karar çok sayıda şirketin temsilcileri katılacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx