Gazze’de ateşkes kararı! Katar duyurdu

İsrail Savaş Kabinesi ile Güvenlik Kabinesi’nin Hamas ile olası esir takası ve geçici ateşkesi de görüşmek üzere toplanacağı aktarıldı.

Times Of Israel gazetesinin adını açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberde, bu akşam ilk olarak Savaş Kabinesi’nin Tel Aviv’de bir araya geleceği belirtildi.

ATEŞKES KONUSU ELE ALINACAK

Savaş Kabinesi toplantısının sona ermesinin ardından Güvenlik Kabinesi üyelerinin bir araya geleceği ifade edildi.

Her iki toplantıda Hamas ile olası esir takası ve geçici ateşkes konusunun da ele alınacağı kaydedildi.

KATAR DIŞIŞLERİ DUYURDU

İsrail tarafında bu gelişmeler yaşanırken Fransız haber ajansı AFP, Hamas’ın İsrail ile yeni rehine takası anlaşmasına ön onay verdiğini duyurdu.

Gazze’de İsrail katliamlarını 35 günlüğüne durduracak, esir takasını da içeren teklife ilişkin Katar’dan yeni bir açıklama geldi. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail tarafının teklifi kabul ettiğini duyurdu. Hamas’ın da teklife olumlu yaklaştığı mesajını verdi. Hamas daha önce kendilerine 3 aşamalı plan teklif edildiğini açıklamıştı.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

27 BİN 19 FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 27 bin 19 Filistinli öldürüldü, 66 bin 139 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 224’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 561 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

 

KAYNAK: TRTHABER, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx