Erbil’e Süleymaniye uyarısı

ANKARA Milliyet – Güler, Bağdat’taki temaslarının ardından Erbil’e geçerek, IKBY Bölge Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani ve KDP Başkanı Mesud Barzani ile görüştü. Görüşmelerde en önemli gündem başlığını, Irak’ın kuzeyinde varlığı süren ve Süleymaniye’de etkinliği artmaya başlayan terör örgütü PKK’ya karşı işbirliği konusu oluşturdu. Neçirvan Barzani ile yapılan görüşmede, terörle mücadele başta olmak üzere bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Güler, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile de bir araya geldi. Görüşmede, IKBY, Irak ve bölgenin güvenliği ile istikrarı için koordinasyon ve ortak iş birliğinin sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı. İran’ın Erbil’e yönelik saldırısında hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Güler, saldırının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söyledi. Barzani de, IKBY’nin bölgede her zaman güvenlik ve istikrar unsuru olmaya devam edeceğini dile getirdi. 

Güler ve Gürak, Irak Türkmen Cephesi’ni de ziyaret etti. Güler, IKBY Oluşumlardan Sorumlu Bölge Bakanı ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf Selim ve beraberindeki heyet ile bir araya gelerek bölgedeki savunma ve güvenlik konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. 

Erdoğan’ın selamını iletti

Güler, Gürak ile birlikte KDP Başkanı Mesud Barzani ile de görüştü. Görüşmede bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulurken Bakan Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını da iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx