Deprem bölgesindeki 3 ilde yapımı tamamlanan 4 bin 971 konutun dağıtımı bu ay yapılacak

Adıyaman’da, 33 bin 112 bina “yıkık”, “acil yıkılacak”, “ağır hasarlı” ve “orta hasarlı” olarak tespit edildi.

Kentte, evleri yıkılan veya ağır hasar gören afetzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut tarafından kent genelinde 44 bin 352 konut yapılması planlanıyor.

Adıyaman merkez ve ilçelerinde de etaplar halinde afet konutları yükselirken, konutların bir kısmı tamamlandı. Kent genelinde 640’ı köy evi olmak üzere toplam 2 bin 798 deprem konutu bu ay çekilecek kurayla hak sahiplerine teslim edilecek. İhalesi yapılan diğer konutların yapımı ise devam ediyor.

GÖLBAŞI

6 Şubat’taki depremlerden etkilenen yerlerden olan Gölbaşı ilçesinde evleri yıkılan veya ağır hasar gören afetzedelerin barınma ihtiyacının karşılanması için TOKİ tarafından ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Yukarıçöplü köyü mevkiinde 2 bin 517 konut inşa ediliyor.

Devlet desteğiyle yaraların sarıldığı ilçede, enkazın yüzde 85’i kaldırılırken konteynerlerde ise 15 bin depremzede kalıyor.

Gölbaşı Kaymakamı Tarık Buğra Seyhan, 6 Şubat’ta depremde en çok zarar gören ilçelerden biri olduklarını söyledi.

Adıyaman il ve ilçe merkezlerinde yapımı tamamlanarak kurası çekilecek kalıcı konut sayıları şöyle:

KONUT SAYISI
Adıyaman merkez 1110
Besni 125
Gerger 210
Kahta 535
Tut 178

Adıyaman’ın ilçelerine göre teslim edilecek köy tipi afet evlerinin sayısı şöyle:

KÖY KONUT SAYISI
Adıyaman kırsalı 353
Gölbaşı 19
Gerger 61
Kahta 165
Samsat 42

ŞANLIURFA’DA 1314 KONUT TESLİM EDİLECEK

Depremden etkilenen illerden olan Şanlıurfa’da, depremlerde 10 bin 538 yapı “yıkık”, “acil yıkılacak” ve “ağır hasarlı” olarak kaydedildi.

Bu kapsamda Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde yer alan TOKİ ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce hem kent merkezinde hem de kırsal mahallelerdeki afetzedeler için depremin hemen ardından konut yapımı için başlatılan çalışmalar sürüyor.

TOKİ marifetiyle merkez ilçeler Eyyübiye’de 3 bin 202, Karaköprü’de 733, Birecik ilçesinde 534 olmak üzere toplam 4 bin 469 konut etaplar halinde yapılıyor. Tünel kalıp sistemiyle 3 1 ve 2 1 olarak yapılan konutların bulunduğu bölgelerde çocuk oyun ve spor alanları, otopark, yeşil alanlar ve dükkanlar da bulunuyor.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce de 24 mahallede yapılması planlanan 710 köy tipi afet konutunun ihalesi gerçekleştirildi, bunlardan 546’sının inşasına başlanırken geri kalan konutlar için ise hazırlık süreci devam ediyor.

Kent genelinde yapımı tamamlanan 106’sı köy konutu olmak üzere toplam 1314 konutun dağıtımının şubat ayı içerisinde yapılması planlanıyor.

DİYARBAKIR’DA 859 KONUT TESLİME HAZIR

Diyarbakır’da merkez Bağlar ilçesi Oğlaklı Mahallesi’nde TOKİ tarafından 5 etap halinde 321 bloktan oluşan 6 bin 40, Çermik ilçesinde de 15 bloktan oluşan 238 deprem konutunun inşa çalışmalarına başlandı.
Tamamı 3 1 olarak inşa edilen konutlar, brüt 105 metrekare, net ise 85 metrekare olarak planlandı.

Hazro ilçesinde de 3 1 ve 2 1 olacak şekilde 142 konutun da inşa çalışmalarına başlandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce tek katlı, 3 1, brüt 130 metrekare, net 116.57 metrekare olarak projelendirilen 104 köy tipi afet konutunun da yapımına başlandı.

Kent genelinde yapımı süren konutlardan 823’ü ile 36 da köy tipi afet konutu olmak üzere 859’u teslime hazır hale getirildi.

Teslime hazır konutların yol, su, elektrik, kanalizasyon, ada içi yollar, telefon hatları, çevre aydınlatma, peyzaj ve ada içi yeşil alan çalışmaları da eş zamanlı tamamlandı.

Tamamlanan konutlar bu ay çekilecek kurayla sahiplerini bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx