Binance CEO’su Meme Coinler İçin Elon Musk mu Olacak?

Meme coinler ile ilgili furya kripto para dünyasının bu sene en çok konuşulan konusu.  Bunların piyasaya sürülmesinden Hong Kong’un son düzenlemesine kadar birçok konu son günlerde gündemimizde yer aldı.

Meme coinler için yeni bir dalga mı?

Kriptokoin.com olarak yer verdiğimiz üzere kripto para piyasalarında belirli bir token seti, büyük bir taleple karşılaştı. Binance CEO’su Changpeng Zhao da “CZ” son retweet’inin ardından bu çılgınlıkta yerini aldı. 16 Nisan’da  meme coin PEPE piyasaya çıktı. Diğer taraftan sonraki günlerde meme coin çılgınlığı başladı. Piyasa değeri 1 Mayıs’ta birkaç milyon dolardan 567 milyon dolara yükseldi. FOMO ve çılgınlık artıyor. Meme coinler içerisinde kurbağa temalı meme coin’in piyasa değeri 5 Mayıs’ta 1,8 milyar dolara ulaştı. Bu hareket daha büyük kripto piyasalarında yükseliş tepkisine neden oldu.  5 Mayıs’ta Binance Floki Inu (FLOKI) ve PEPE’yi (PEPE) listeledi. CZ aynı gün bir AMA’da yorum yaptı ve şöyle dedi:

Ben şahsen meme coinler konusunu hiç bir zaman gerçekten anlamadım. Elon Musk ve diğerleri de dahil olmak üzere onları anlıyor gibi görünen birçok başarılı insan var. Bu yüzden kullanıcılara göre gidiyoruz. Bir coin’in alım satımını yapan, onu isteyen, onunla oynayan vb. çok sayıda kullanıcısı varsa, büyük olasılıkla onu listeleyeceğiz.

22 Mayıs’ta  Conflux (CFX), NEO (NEO) ve Alchemy Pay (ACH) gibi Çin bağlantılı altcoinler yükselmeye başladı. Geriye dönüp bakıldığında, bu bir haber öncesi olay pumpı gibi görünüyordu. 23 Mayıs’ta Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), kayıtlı borsaların bireysel yatırımcılara kripto para birimi ticareti sunmasına izin verdi. 24 Mayıs’ta Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Solana merkezli meme coin Samoyedcoin (SAMO) ve NFT’sinden bahseden bir video yayınladı. Kısa bir süre sonra Binance’den CZ, CCTV’nin bu videosunu retweetleyerek kripto parameraklılarının tepkisini çekti.

Piyasa döngülerini ve yatırımcı duyarlılığını anlamak

Yatırımcıların hissiyatını ölçmek piyasa trendlerini belirlemenin anahtarı. Doğru şekilde yapılırsa, döngü tepelerini ve diplerini belirlemek için kullanılabilir. Kripto para alanında, son iki döngü için geçerli olan kritik bir gözlem var. O da meme coinler ile veya en yüksek bireysel yatırımcı ilgisinin bir boğa koşusunu tetikleme eğiliminde olduğudur. Ancak bu durum boğa koşusunun sonunu işaretleme eğiliminde de olabilir.  İşte birkaç örnek:

  • 18 Aralık 2017 – CME Bitcoin vadeli işlemlerini açtı. Bu olay 2015-2017 döngüsünün zirvesini işaret etti.
  • 23 Eylül 2019 – Bakkt iki gecikme ve 13 ay süren soru işaretlerinin ardından faaliyete geçti. Bu heyecan Bitcoin fiyatının önümüzdeki üç gün içinde %24, sonraki altı ay içinde ise %62 değer kaybetmesine neden oldu.
  • 8 Mayıs 2021 – Elon Musk’ın Saturday Night Live (SNL) programına ev sahipliği yapmasının ardından Bitcoin fiyatı yaklaşık %50 düştü.

Aksine, meme coinler ile ilgili ralliler de bir boğa koşusunun başlangıcını işaret etme eğiliminde. Shiba Inu fiyatı 4-7 Ekim tarihleri arasında %330 artarken, Bitcoin fiyatı aynı dönemde %15 yükseldi. SHIB’deki bu patlayıcı hareket, kullanıcılarda daha büyük ekosistem için bir boğa koşusu başlatan bir ilgi uyandırdı.

CZ, meme coinler için bir sonraki Elon Musk mı olacak?

Tesla CEO’su Elon Musk, 2021 boğa koşusunda meme coinlere büyük ilgi duygu. Dolayısıyla kendisi boğa koşusunda önemli bir etkendi. Musk kendisine Dogefather adını verdi. Ayrıca attığı tweetler volatilitede büyük artışlara neden olarak piyasaları hareketlendirdi.   Ancak son zamanlarda Musk’ın piyasalar üzerindeki etkisi büyük ölçüde azaldı.  Görünüşe bakılırsa Binance CEO’su CZ son gelişmelerden sonra dümene geçebilir. CCTV’nin SAMO meme coinden bahseden görüntülerinin retweet edilmesi ve Floki Inu (FLOK) ve PEPE’nin (PEPE) listelenmesi bunun göstergesi.

Ancak Musk’ın aksine CZ, dijital varlık alanında daha az pervasız ve daha çok lider konumunda. FTX’in çöküşünden sonra Binance CEO’su kripto topluluğunu temsil ediyor. Neticede sonunda bir endüstri standardı haline gelen rezerv kanıtını başlattı. Dolayısıyla başlıkta sorulan soruya cevap vermek gerekiyor. CZ isterse meme coinler için bir sonraki Elon Musk olacak. Ancak CEO’nun Dogecoin, Shiba Inu veya diğer ilgili meme coinlerin resimlerini rastgele tweetlemesi pek olası değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir