Berlinale, faşist AfD’li siyasetçilere davetini geri çekti

Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) organizatörleri, son dönemde faşist Almanya için Alternatif (AfD) partili siyasetçilere Berlinale Açılış etkinliğine yapılan davetle ilgili kültür-sanat camiasında, basında, sosyal medyada ve Berlinale ekibi içinde yaşanan tartışmalara ilişkin resmi internet sitesinden yazılı açıklama yaptı.

8 Şubat Perşembe günü Berlinale Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Berlinale direktörleri, bugün, daha önce davet edilen beş AfD’li siyasetçiye yapılan daveti geri çekme kararı almıştır” ifadeleri kullanıldı. AfD, son dönemdeAlmanya’nın Potsdam kentinde neo-Nazilerin katılımıyla yapılan ve göçmenlerin ülkeden ‘geriye göçünün’ planlandığı ortaya çıkan gizli toplantıyla yeniden gündeme gelmiş, Correctiv araştırmacı gazetecilik platformunun haberi sonrası ülkede ırkçılık karşıtı protestolar yapılmıştı.

FESTİVAL EŞ DİREKTÖRLERİ AFD’Lİ SİYASETÇİLERE YAZDI

‘Mevcut söylemin, özgür ve hoşgörülü bir topluma bağlılık ile sağ aşırıcılığa karşı durmanın Berlinale’in DNA’sının bir parçası olduğunu net bir biçimde ortaya koyduğunu’ ifade eden Berlinale direktörleri, film festivalinin ‘on yıllardır demokratik değerlere bağlı olduğunu ve her tür sağ aşırıcılığa karşı olduğunu’ belirtti. Film programının ve Berlinale’in bir kurum olarak bunu temsil ettiğini ifade eden festival direktörleri, “Festival, Yahudi düşmanlığı, Müslüman düşmanlığı, nefret söylemi ve diğer demokrasi karşıtlığı ve ayrımcı yaklaşımların Almanya’da yükselişte olmasını endişeyle izlediğini tekrar tekrar ifade etmiştir” dedi.

Son dönemde AfD’li siyasetçilerin ‘açıkça demokrasi karşıtı olan yaklaşımlarının’ ışığında Berlinale için ‘açık demokrasi için tavır almanın’ önemli olduğuna işaret eden Berlin Uluslararası Film Festivali, Berlinale Direktörleri Mariëtte Rissenbeek ve Carlo Chatrian’ın daha önce Berlinale’e davet edilen tüm AfD’li siyasetçilere yazdığını ve kendilerinin ‘Berlinale’e hoş gelmeyeceklerinin bu kişilere bildirildiğini’ açıkladı.

‘BU TARTIŞMA TOPLUM OLARAK, HEP BİRLİKTE YÜRÜTÜLMELİ’

‘AfD ve pek çok üye ve temsilcisinin temel demokratik değerlere derinden karşı olan görüşlere sahip olduğunu’ belirten Berlinale, “Homojen bir toplum, göç sınırlandırmaları, toplu sınır dışılar, homofobik, kuir karşıtı ve ırkçı açıklamalar, tarihsel revizyonizm ve doğrudan sağ aşırıcılık AfD’de bulunabilir” ifadelerini kullandı.

“Sağ aşırıcıların meclislere girdiği zamanlarda, Berlinale, AfD’nin davetinin geri çekilmesiyle net bir tutum ortaya koymak istiyor” diyen Berlin Uluslararası Film Festivali organizatörleri, AfD’li siyasetçilerin nasıl ele alınması gerektiği konusundaki bu tartışmanın diğer kurum ve festivalleri de etkilediğini ifade ederek, “Bu tartışma, topyekun bir toplum olarak ve tüm demokratik partiler ile birlikte yürütülmelidir” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx