ABD’nin yüksek faiz kararı küresel ekonomide risk yaratabilir

Uluslararası yatırım bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Hindistan gazetelerinden Times of India ile gerçekleştirdiği röportajda, küresel ekonominin, ABD’nin yüzde 7 faiz oranına hazır olmayabileceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyonu kontrol altına almak amacıyla faiz oranlarını artırmış ve gösterge borçlanma maliyetini yüzde 5.25 ile yüzde 5.5 aralığına yükseltmişti. Ancak Dimon, Fed’in faizleri daha da artırmaya devam etmek zorunda kalabileceğini ve bu durumun küresel ekonomiye zarar verebileceğini ifade etti. Dimon, “Dünyanın yüzde 7 faiz oranına hazır olup olmadığından emin değilim” dedi.

Dimon’un sözlerine göre, yüksek faiz oranları ABD ekonomisini resesyona sürükleyebilir ve finansal piyasalarda riskten kaçınmayı tetikleyebilir. Bu durum, özellikle teknoloji hisseleri ve kripto para gibi riskli varlıklar için olumsuz bir etki yaratabilir.

Dimon’un uyarısı, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği yönündeki yaygın görüşle çelişiyor. Bu arada Dimon, Fed’in enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırmaya devam etmek zorunda kalabileceği konusuna dikkat çekerken Fed üyesi Neel Kashkari de benzer bir yorum yaparak ekonominin güçlü olduğu bir senaryoda faizlerin uzun bir süre yüksek tutulabileceğini kaydetti.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx