ABD’den Bu Altcoin İçin Kapatma Kararı Geldi! Coin Dip Yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bölge yargıcı, altcoin projesi Ooki DAO‘nun kalıcı olarak kapatılmasına karar verdi. Ayrıca 643.542 dolarlık sivil para cezası ödemesini gerektiren bir temerrüt kararı aldı. İşte detaylar…

Altcoin projesi için kapatma kararı geldi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ilk olarak Eylül 2022’de Ooki DAO’ya karşı bir dava açmış ve merkezi olmayan özerk kuruluşu (DAO) yasadışı bir şekilde perakende marj ve kaldıraç ticareti hizmetleri sunmak ve bir vadeli işlem komisyonu traderı olarak “yasadışı bir şekilde hareket etmekle” suçlamıştı. Ooki DAO’nun davaya yanıt vermek için Ocak 2023 son tarihini kaçırmasının ardından aylardır temerrüt kararı bekleniyordu. Kararın 9 Haziran itibariyle resmiyet kazanmasıyla birlikte, CFTC aynı gün davayı “kapsamlı bir zafer” olarak nitelendiren ve temerrüt kararının tüm kapsamını özetleyen bir açıklama yaptı.

Komisyon, Ooki DAO’nun “kalıcı ticaret ve tescil yasakları” aldığını; Ooki DAO web sitesini kapatması ve “içeriğini İnternet’ten kaldırması” emredildiğini belirtti.  “Kritik olarak, emsal teşkil eden bir kararla, mahkeme Ooki DAO’nun Emtia Borsası Yasası kapsamında bir ‘kişi’ olduğuna ve dolayısıyla yasa ihlallerinden sorumlu tutulabileceğine karar verdi. Mahkeme daha sonra Ooki DAO’nun gerçekten de suçlandığı şekilde yasayı ihlal ettiğine karar verdi,” ifadelerini kullandı. OOKI tokenı, bu gelişmeyle birlikte piyasa hissiyatına uyumlu olarak dip yaptı. Fiyat değişimi yukarıdaki gibi görülebilir.

Davanın kripto para tarihinde önemi var

Ooki DAO’ya karşı açılan bu dava, bir devlet kurumunun bir DAO ve token sahiplerinin peşine düştüğü ilk davalardan biri olması bakımından benzersizdi. Bu davadan önce, endüstri oyuncuları arasında hakim olan inanç, DAO’ların ve merkezi olmayan finans platformlarının merkezi olmayan yapıları nedeniyle çoğunlukla düzenleyici incelemelerden korunduğu yönündeydi.

https://twitter.com/z0r0zzz/status/1667310513943101440

Bununla birlikte, CFTC’nin Ooki DAO’nun selefi bZeroX’un kurucuları Tom Bean ve Kyle Kistner’in, herhangi bir potansiyel yasal geri tepmeyi önlemek için kasıtlı olarak uyumlu olmayan ticaret platformlarının mülkiyetini Ooki DAO’ya devretmeye çalıştıklarını iddia etmesi önemli bir konudur. CFTC icra direktörü Ian McGinley, “Kurucular Ooki DAO’yu kaçamak bir amaçla ve yasal hesap verebilirlik olmaksızın yasadışı bir ticaret platformu işletmek gibi açık bir hedefle oluşturdular” dedi ve ekledi:

Bu karar, bir DAO yapısı benimseyerek yasaları atlatabileceğine inanan, kendilerini kanun yaptırımlarından izole etmek isteyen ve nihayetinde halkı riske atan herkes için bir uyandırma çağrısı görevi görmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir