Yunanistan’da armatörler krizi fırsata çevirdi: Gemi piyasasında başkan pozisyonda

Tüm dünyayı etkileyen ekonomik çalkantı ve güç krizi gündemdeki yerlerini korurken, komşu Yunanistan’ın armatörleri krizi fırsata çevirmek için kolları sıvadı. Yunanistan’da muhafazakar hükümete yakın duran Kathimerini gazetesinde yer alan yeni bir habere nazaran, Yunan armatörlerin yılbaşından ağustos ayının birinci haftasına kadar gerçekleştirdikleri kullanılmış gemi alımları 4 milyar dolara yaklaşarak toplam memleketler arası ikincil piyasa alımlarında başı çekti.

Yunan denizcilik şirketlerinin ikinci el gemi alımına yatırdıkları ölçü, ikinci en büyük memleketler arası alıcı olan Çinli denizcilik şirketlerinin yatırımlarını bir buçuk milyar dolar ile artta bıraktı. Son devirde Yunanistanlı armatörler 183 okyanus tipi gemi satın almak için 3,87 milyar dolar yatırım gerçekleştirdi. ‘Allied Shipbroking’ datalarına nazaran, komşu ülke yatırımcıları son aylarda 88 kuru dökme yük gemisi, 89 tanker, 3 konteyner gemisi ve 2 LNG gemisi satın aldı.

Kathimerini’ye nazaran, Yunanlıların tıpkı devirde ikinci el gemilerin en büyük satıcıları olduğu ve 149 gemiyi elden çıkararak 3,28 milyar ABD doları elde ettikleri görülüyor. Bu devirde Yunanistan’a yapılan satışlar ortasında 73 yük gemisi, 49 tanker, 17 konteyner gemisi ve altı LNG taşıyıcısı bulunuyor. Satışlarda Yunanistan’dan sonra ikinci sırada Japonya, üçüncü sırada ise Çin yer alıyor.

Clarkson Araştırma Hizmetleri’nin datalarına nazaran, 2021 yılında kullanılmış tonaj hacmi 140 milyon dwt’nin (ve 48 milyar doların üzerinde bir değerin) üzerine çıkarak rekor kırdı. Yılın geneline ait görünümü pahalandıran Clarkson Araştırma Hizmetleri, yılın birinci yarısından kısa bir mühlet sonra faaliyetlerin yavaşladığını ve denizcilik piyasalarına ait belirsizliğin artmış üzere göründüğünü, lakin genel olarak 2022’nin ikinci el gemi alım satım faaliyetleri açısından güçlü bir yıl olduğunu belirtiyor. Yatırım için en etkin ulusal armatörleri yorumlayan başkan gemi brokerliği, ‘alıcılar ve satıcılar açısından, Yunan armatörlerin 2022’de şu ana kadar listelerin başında yer aldığını, Çinli armatörlerin ise ikinci en büyük alıcı olduğunu’ belirtiyor.