Yunan bakan ABD’yle ortak tatbikatta tekrar Türkiye’yi amaç aldı

Yunanistan ve ABD’nin ortak askeri tatbikat düzenlediği Türkiye’nin yanı başındaki Girit Adası’na Yunan yetkililer çıkarma yaptı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın gayesinde yeniden Türkiye vardı.

Türkiye ve Yunanistan ortasında karşılıklı açıklamalar ve ataklarla yaşanan tansiyon sürüyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, bugün Türkiye’nin yanı başında Yunanistan ve ABD’nin ortak düzenlediği askeri tatbikatı ziyaret etti.

ABD’nin F-35 ve F-15 savaş uçaklarının da katıldığı “Poseidon’un Öfkesi 22” (Poseidon’s Rage 22) tatbikatı, 11 Temmuz’da Girit Adası’nda başlamıştı. Bugün ortak tatbikatın son gününde adaya giden ve Yunanistan Genelkurmay Lideri Konstantinos Floros ile incelemelerde bulunan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’ye yönelik açıklamaları sürdürdü.

Dendias, Ege Denizi üzerinde tatbikat yapan Yunan ve ABD savaş uçaklarının amacının bölgede barışı ve istikrarı korumak olduğunu söyledi. Türkiye’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmamasına atıfta bulunan Dendias, “ABD ve Yunanistan, Ukrayna’ya insani ve askeri yardımda bulunarak tüm müttefiklerle birlikte Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguluyor. Tabi bir ülke hariç” dedi.

Yunan bakan, “Hareketli bölgemiz diğer bir provokasyonu, saldırganlığı ve revizyoncu yaklaşımı kaldıramaz” diyerek sık sık sert sözlerle maksat aldığı Türkiye’ye de göndermede bulundu.

UÇAK TARTIŞMASI TANSİYONU ARTIRIYOR

Yunanistan’daki üsleri aracılığıyla Doğu Akdeniz’deki varlığını süratle artıran ABD’nin Girit Adasındaki Suda üssüne F-35 ve F-15’lerin yerleştirileceğini duyurması, halihazırda gergin olan Türkiye ve Yunanistan bağlarında tansiyonu artırmıştı.

Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki askeri üstünlüğünü kırmaya çalışan Yunanistan, bu gayeyle ABD’den F-35 savaş uçağı isterken bir yandan da Türkiye’ye F-16 satışını da engellemeye çalışıyor. ABD’deki Yunan lobisinin Türkiye’ye kurallı F-16 satışıyla ilgili tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.