Yeşil KOBİ’ye 400 bin TL kaynak

Küçük ve Orta Uzunluk İşletmeleri (KOBİ) Yeşil Dönüşüm Takviye Programı hayata geçirildi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve muhtaçlıklarının belirlenmesi, gerekli stratejilerin oluşturulması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli muhtaçlıklarının karşılanması emeliyle Yeşil Dönüşüm Takviye Programı başlatıldı.

İKİ FARKLI TAKVİYE BİRDEN

Yeşil Dönüşüm Takviye Programı’nın hedefinin: KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve gereksinimlerinin belirlenmesi, bu bahiste gerekli stratejilerin oluşturulması, bu stratejiler doğrultusunda kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli gereksinimlerinin karşılanması olduğu belirtildi. Buna nazaran, yıllık güç tüketimi 10-99 TEP aralığındaki işletmeler için farklı 100-500 TEP (Toplam Muadil Petrol)aralığındaki işletmeler için başka olmak üzere 2 başka dayanak tasarımı hazırlandı.

YÜZDE 100’Ü KARŞILANACAK

Yıllık güç tüketimi 10-99 TEP aralığındaki KOBİ’ler; Güç Verimliliği Danışmanlık (EVD) şirketlerinden, motor etüdü hizmeti alacak. KOSGEB, bu etüt sonucunda değiştirilmesi önerilen motor değişimi masraflarına dayanak verecek. Buna nazaran, güç tüketimi 10-49 TEP’e kadar olan KOBİ’ye 1.500 TL motor edüt ve 60 bin TL motor değişim sarfiyatı dayanağı sağlanacak. 50-99 TEP aralığındaki işletmelere ise 2 bin 500 TL motor etüt ve 100 bin TL motor değişik masrafı takviyesi verilecek. Motor etüt masraflarının tamamına, motor değişim masraflarının ise yüzde 60’ına kadar dayanak sağlanacak.