Yeni pasaportlardaki Ayasofya ayrıntısı Yunanistan’ı kızdırdı

Türkiye’nin yerli üretim e-Pasaport’u tanıtıldı. Yeni düzenlemeyle birlikte pasaportun orta sayfasında Ayasofya Cami’nin fotoğrafı yer alacak.

SKAI TV: TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MEYDAN OKUMASI

Yunan basını, Ayasofya’nın pasaportlarda olmasına geniş yer ayırdı. SKAI TV gelişmeyi, “Türkiye’nin en büyük meydan okuması: Ayasofya, pasaportlarda camii olarak yer alacak” biçimindeki başlıkla okurlarına aktardı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hususla ilgili “Çip krizi sebebiyle global tedarik imkanları zorlaşan pasaport üretimini ülkemizde gerçekleştirecek altyapıyı kurduk. Dünyanın en inançlı pasaportlarından biri olan yeni pasaportumuzun sayfaları, Topkapı Sarayı ile başlayıp, birinci Meclis Binası ile sona eriyor ve tam ortasında da Ayasofya Camii bulunuyor” tabirlerine dikkat çekildi.

KATHIMERINI: BASKILAR TÜRKİYE’NİN TAVRINI DEĞİŞTİRMEDİ

Kathimerini gazetesindeki haberde; “Türkiye’nin yeni pasaportları Ayasofya’yı bugünkü fonksiyonuyla yani camii olarak gösterecek” notuna yer verildi. Pasaportlara ait kararın, Ankara’nın bu husustaki kararlılığını gösterdiğinin altı çizildi. Ayasofya’nın iki yıl evvel müzeden mescide çevrilmesine memleketler arası toplumdan gelen reaksiyonların, Türkiye’nin tavrını değiştirmediği anımsatıldı.

“YENİ PASAPORT AĞUSTOS AYINDA ÇIKABİLİR”

“Ayasofya yeni Türk pasaportunda olacak” başlığını kullanan newsbeast.gr isimli internet sitesi, Ayasofya’nın yanı sıra başka tarihi yapılara da yer verileceğini yazdı. Birebir haberde, “Türkiye’de yeni pasaportların ağustos ayında çıkarılması bekleniyor. Dokümanın sayfalarında iki yıl evvel mescide dönüştürülen Ayasofya’nın manzarası yer alacak” sözlerine yer verildi.