Yatırımcılar dolara yöneldi: Global piyasada oynaklık arttı

Dünyada jeopolitik gelişmeler ve para siyasetinin seyri münasebetiyle oynaklık artarken, global piyasalarda da döviz süreçlerinin hacmi yükseliyor. Son periyotta jeopolitik gelişmeler ve merkez bankalarının yükselen enflasyona karşı para siyasetlerinde kıymetli değişiklikler gerçekleştirmesiyle oynaklık artarken, global piyasalarda gerçekleştirilen Döviz süreçleri de geçen yılki düzeylerin üzerine çıktı.

Döviz bilgi ve tahlil hizmetleri sağlayıcısı CLSMarketData bilgilerine nazaran, ortalama günlük süreç hacimleri temmuz ayında bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 8 artış kaydetti ve günlük olarak ortalama 1,88 trilyon dolara yakın seyretti. Bu sayı Temmuz 2021’de 1,75 trilyon dolar, Haziran 2022’de ise 1,98 trilyon dolar olarak kaydedilmişti.

Hacim artışı yıllık olarak bakıldığında forward süreçlerde yüzde 66, spot süreçlerde yüzde 12 ve swap süreçlerinde de yüzde 2 yükseldi.

DOLAR ENDEKSİ YÜZDE 11 KIYMET KAZANDI

İşlem hacimlerinde yaşanan bu artışta, Ukrayna savaşından, güçte arz ve fiyat gelişmelerine, FED’in faiz artışlarına ve Çin’deki Kovid tedbirlerine bir dizi gelişme tesirli oldu. Bu periyotta yatırımcılar dolara yönelirken, Bloomberg dolar Endeksi temmuz sonuna kadar geçen 12 ayda yüzde 11’in üzerinde kıymet kazandı.

Euro ve Japon yeni üzere öteki değerli para üniteleri ise dolara karşı on yılların en düşük düzeylerine geriledi. Hacimlerde yaşanan artışa, yüksek oynaklık eşlik etti.

KÜRESEL DÖVİZ OYNAKLIK ENDEKSİ GEÇEN YILA NAZARAN İKİ KAT ARTTI

JPMorgan Global Döviz Oynaklık Endeksi geçen yıla nazaran yaklaşık iki kat artışla Temmuz’da bir orta 12 düzeyini aştı. Bank of New York Mellon Corp. FX Stratejisti John Velis, global çapta merkez bankalarının adımlarıyla para ünitelerindeki süreçlerin arttığını belirterek, “Genellikle, çapraz süreçlerde daha yüksek kur volatilitesi doların daha güçlenmesine neden olur” değerlendirmesini yaptı.