Yargıtay’dan emsal karar! Dijital oyundaki karakteri çalan sanığa mahpus cezası

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, bir kişinin bilgisayar oyunundaki maddi bedele sahip karakterini e-posta şifresini değiştirerek ele geçiren sanığın, 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus ve isimli para cezasına çarptırılması istemiyle yargılanması gerektiğine karar verdi.

Dairenin kararına nazaran, 2013’te bir kişinin bilgisayar oyunundaki 1500 lira bedele sahip olan oyun karakteri, bir oburu tarafından e-posta şifresi müsaadesiz değiştirilerek ele geçirildi. Daha sonra ele geçiren kişi tarafından oyun karakteri 2 kişinin kullanımına sunuldu.

Oyun karakteri sahibinin şikayeti üzerine, kimliği tespit edilen kişi hakkında atılı cürmü işleyene 1 yıla kadar ceza verilmesini öngören Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 243’üncü unsurunda belirtilen “bilişim sistemine girme” cürmünden dava açıldı. Çanakkale 3. Asliye Ceza Mahkemesi de yargılama sonucu oyun karakterini ele geçiren sanığın atılı hatadan mahkumiyetine hükmetti.

Yerel mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi ise kararı bozdu.

Dairenin kararında, sanığın maddi kıymeti olan sanal eşyayı ele geçirerek öteki 2 kişinin kullanıma sunduğu ve menfaat elde ettiğine vurgu yapılarak, aksiyonun TCK’nin 244/4’üncü unsurunda belirtilen bilişim sistemine hukuksuz müdahale ederek çıkar sağlama kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Yerel mahkemenin verdiği kararda cürüm vasfında yanılgıya düşüldüğüne işaret edilen Yargıtay kararında, kararın bu nedenle bozulmasına karar verildiği söz edildi.

TCK’nin 244/4’üncü unsurunda bilişim sistemine hukuka alışılmamış müdahale ederek haksız çıkar sağlayanlara 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus ve 5 bin güne kadar isimli para cezası verilmesi öngörülüyor.

KAYNAK: AA