Van Gogh’un fotoğrafının içindeki bilinmeyen otoportre, X-ray taramasında ortaya çıktı

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’a ilişkin daha evvelce bilinmeyen bir otoportre, sanatkarın diğer bir fotoğrafının gerisinde talih yapıtı bulundu.

İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden evvel X-ray taramasından geçirdikleri yapıtta, otoportreyi tespit etti.

‘Köylü Bayan Başı’ olarak bilinen yapıtın gerisinde yer alan otoportre, karton ve yapıştırıcı katmanları ortasında gizlenmiş.

Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, sanatçının “kendilerine baktığını” gördüklerinde şoke olduklarını anlatıyor.

Stevenson, “X-ray taramasına birinci baktığımızda natürel ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif zira Van Gogh’un ömrüne ilişkin bildiklerimize yeni bir modül ekliyor” dedi.

Hollandalı sanatçı, paradan tasarruf etmek maksadıyla, kullanılmış tuvalleri artlarını çevirerek sıklıkla tekrar kullanıyordu.

Van Gogh, sanat tarihinin en tesirli ve ünlü isimlerinden birisi. Asıl şöhreti, 1890’da 37 yaşında öldükten sonra yayıldı.

“Köylü Bayan Başı” isimli eser, 1960’ta Edinburgh’un önde gelen avukatlarından birisinin armağanı olarak İskoçya Ulusal Galerisi’ne verildi.

Eserde, Van Gogh’un 1883-1885 yılları ortasında yaşadığı, Hollanda’nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir bayan yer alıyor.

Van Gogh öldükten sonra, Köylü Bayan portresinin, ardındaki otoportreye nazaran “bitmeye daha yakın” olduğu düşünülmüş olmalı.

Birkaç kez el değiştiren portre, 1923’te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. Oğlu Ian, James Bond’un yaratıcısı olarak tanınıyor.

1951’de ise eser İskoçya’ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland’ın koleksiyonuna girdi. Akabinde da Ulusal Galeri’ye bağışlandı.

X-ray ile ortaya çıkan otoportrenin, asıl yapıta ziyan vermeden nasıl sergilenebileceği merak konusu.

Edinburgh’taki standa gelen ziyaretçiler, en azından X-ray taramasını görebilecekler.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE