Uzmanlar uyardı: Bu iki belirti varsa Covid-19 testi olun

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgını Omicron varyantıyla tesirini ve suratını artırmaya devam ediyor. Uzmanlar, birtakım belirtiler gösteren bireylerin kesinlikle Covid-19 testi olması gerektiğini açıkladı.

ABD ve İngiliz medyası, corona virüsü salgınıyla ilgili dikkat cazip bir haberi kamuoyuna duyurdu. Yetkililere ve uzmanlara dayandırılan haberde, Omicron varyantına karşı bir aşının hala geliştirilme sürecinde olduğu belirtilirken olay sayılarının da kış aylarıyla birlikte artış göstermesinin beklendiği belirtildi.

ABD’nin önde gelen kurumlarından Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin yöneticisi Dr. Rochelle Walensky de aşı ile ilgili olarak hala denemelerin devam ettiğini söyledi. Lakin İngiliz The Independent gazetesi, aşı gelene kadar Covid-19’un büyük bir tehdit olduğunu yazarak birtakım belirtileri gösteren bireylerin kesinlikle corona virüsü testi olması gerektiğini aktardı.

Gazete, halsizlik ve baş dönmesi ve yorgunluk belirtilerini gösteren şahısların test sonuçlarının müspet çıkması riskinin yüksek olduğunu duyurdu. Gazetenin haberinde, “Halsizlik vücut ağrı, kaslarda zayıflık ve ağrı, baş ağrısı, görmede sorun ve iştah kaybı üzere belirtiler gösterebilir” denildi.

Omicron varyantını birinci keşfeden hekimlerden biri olan Dr. Angelique Coetzee de halsizliğin Omicron BA.5 varyantının en büyük belirtisi olduğunu söylemişti. Öte yandan bilim insanları Omicron BA.5 varyantının belirtileri ortasında en dikkat çekenin, “Boğazda alev üzere yanma hissi” olduğunu söyledi.

Öte yandan Omicron varyantının bulaştığını gösteren öteki belirtiler ise şu biçimde sıralandı:

– Öksürük
– Halsizlik
– İshal
– Burun akıntısı