Uzmanı uyardı: ‘DEHB hastalığı toplumsal medya kaynaklı olabilir’

‘Sosyal medya’ günden güne ‘yeni hastalıklar’ yaratmaya devam ederken; halihazırda olan sıhhat meselelerini da tetikleyebiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. İtimat Kızılkale, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hastalığının belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

DEHB’in belirtilerinin bebeklik çağında başlayarak yüzde 70-80 ergenlik devrinde ve yüzde 50’si ise yakın erişkinlikte devam ettiğini belirten Uzm. Dr. Kızılkale, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda birinci belirtiler bebeklik devrinde çok ağlama, güç yatıştırılma, güç beslenme, çok hareketlilik ve daima yeni uyaranlar peşinden koşma üzere belirtilerle ortaya çıkabilir” dedi.

“SOSYAL MEDYA DEBH’İ TETİKLİYOR”

Toplumsal medya kullanımında ‘aşağı kaydırma’nın daima olarak beyni uyardığını ve bu sebeple beynin daima yeni bir görsele adapte olmaya çalıştığını aktaran Uzm. Dr. Kızılkale, “Bu süreçte bireylerin uzun vadede sabit bir ekrana odaklanmada zorluk yaşayabilir ve film-dizi izlerken ya da çalışırken dikkatleri daima öbür bir uyarana kayabilir. Toplumsal medya ve internet bağımlılığında en sık eşlik eden teşhisin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğunu görüyoruz. İnternet bağımlılığı beraberinde birçok ruhsal soruna yol açabilir. Toplumsal medya bağımlılığının tedavisinde bağımlı kişinin diğerleriyle tesirli bir bağlantı kurması büyük değer taşıyor. Kişinin kendisini denetim ederek toplumsal medya ve internet kullanımını kısıtlaması gerekiyor” halinde konuştu.

“BİLDİRİMLERİ DEVRE DIŞI BIRAKIN”

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun toplumsal ve iş hayatındaki akışı bozabileceğini lisana getiren Uzm. Dr. Kızılkale, “Sosyal medya kullanımının sonlandırılması gerekiyor. Bildirimleri devre dışı bırakma, birtakım meşhur toplumsal medya uygulamalarının telefondan silinmesi, girilecek vakit seçimi yapma, yeni bir hobiye başlama, yeni beşerlerle tanışma, sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirme ve yatmadan en az iki saat evvel telefonu kapatma üzere kolay tedbirlerle DEHB ve toplumsal medya bağımlılığını önlenebilir” diye konuştu.

DEHB BELİRTİLERİ

Uzm. Dr. Kızılkale, DEHB belirtileri şöyle açıkladı:

“Bir işe başlamada zahmet çekme, sık sık erteleme. Bir anda birçok işle uğraşma, onları takip etme ve bitirmede zahmet çekme. Yerinin ve vaktinin uygun olduğunu hesaplamadan aklına gelenleri çabucak söyleme. Sık sık büyük heyecanlar peşinde koşma. Boşluk hissine ve badireye katlanamama. Herkes tarafından izlenen yolları ve kuralları uygulamamak. Sabırsızlık, engellenme eşiğinin düşük olması. Dürtüsellik (düşünmeden hareket etme). Sık sık mizaç değişikliklerinin olması. Apansız parlama, reaksiyon gösterme. Düşük benlik hürmeti. Sık sık parmak çıtırdatma, şıklatma yahut parmaklarla vurma. Sık iş değiştirme. Gerilime dayanamama.

Vakti kullanmakta sorun yaşama. Unutkanlık. Sözel saldırganlık. Fizikî saldırganlık. Uyuşturucu unsur yahut ilaç berbata kullanımı. Maddelerle sorun yaşama. Depresyon. Kendine ziyan verici davranışlarda bulunma. Rastgele bir neden yokken sonlu ve gergin olma. Uzun mühletten beri devam eden mutsuzluk hissi. Kendi akıl ve maharet kapasitesine uyumlu bir seviyeye ulaşamam halinde sıralanabilir.”