SEC Açıkladı: Bu 61 Altcoin, Artık Menkul Kıymet!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin ve altcoin borsası Binance’e karşı devam eden davası ile dikkat çekti. Bu davaya birkaç altcoinin dahil edilmesiyle, menkul kıymet olarak kabul edilen kripto para birimleri listesini genişletti. SEC’in menkul kıymet olarak sınıflandırdığı toplam kripto para sayısı şu anda tahmini 61’e ulaştı.  İşte detaylar…

SEC, bu altcoinler için “menkul kıymet” diyor

SEC yıllar boyunca hangi kripto para birimlerinin menkul kıymet sınıflandırması kapsamına girdiğini belirlemek için çeşitli yasal mücadeleler ve davalar yürüttü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Binance’e karşı dün açılan en son davada SEC, menkul kıymetler kategorisine 10 kripto para birimi ekledi. Yeni sınıflandırılan bu tokenlar arasında Binance Coin (BNB), Binance USD (BUSD), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Cosmos (ATOM), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS) ve COTI (COTI) yer alıyor.

SEC tarafından daha önce menkul kıymet olarak sınıflandırılan önemli kripto para birimleri arasında Ripple’ın XRP’si, LBRY tarafından ihraç edilen LBRY Credits (LBC) ve Algorand bulunmakta. SEC, Nisan ayında Bittrex’e karşı yürüttüğü yasal işlem sırasında Algorand’ı diğer beş token ile birlikte menkul kıymet olarak tanımladı. Ancak, LBRY Credits için ikincil satışlar değil, yalnızca birincil satışlar için menkul kıymet olarak kabul edildi.

SEC’in kripto para birimlerini menkul kıymet olarak gruplandırdığı en büyük örnek Şubat ayında Terraform Labs’ın dolandırıcılık suçlamalarıyla karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkmıştı. Terra Luna Classic (LUNC), Terra Classic USD (USTC), Mirror Protocol (MIR) ve Apple ve Tesla gibi hisse senetlerinin fiyatını yansıtmak için tasarlanmış yaklaşık 13 “Mirrored” varlık (mAssets) dahil olmak üzere on altı kripto varlık menkul kıymet olarak etiketlendi.

“Bitcoin dışındaki her şey” SEC’in yetkisi altında

Kripto alanı üzerindeki genişleyen yargı yetkisiyle SEC, şu anda 100 milyar doların üzerinde bir piyasayı denetliyor. Bu da 1.09 trilyon dolarlık toplam kripto piyasası değerinin yaklaşık yüzde 10’unu temsil ediyor. SEC Başkanı Gary Gensler, “Bitcoin dışındaki her şeyin” SEC’in düzenlemesi kapsamına giren bir menkul kıymet olduğunu öne sürdü. Böylece, kurumun yetki alanının genişliğini ifade etti. CoinMarketCap’e göre, şu anda var olan yaklaşık 25.500 kripto para birimi bulunmakta.

SEC özellikle aşağıdaki 48 kripto tokenini menkul kıymet olarak sınıflandırıyor:

XRP, Telegram’s Gram (TON), LBRY Credits (LBC), OmiseGo (OMG), DASH (DASH), Algorand, Naga (NGC), Monolith (TKN), IHT Real Estate (IHT), Power Ledger (POWR), Kromatica (KROM), DFX Finance (DFX), Amp (AMP), Rally (RLY), Rari Governance Token (RGT), DerivaDAO (DDX), XYO Network (XYO), Liechtenstein Cryptoasset Exchange (LCX), Kin (KIN), Salt Lending (SALT), Beaxy Token (BXY), DragonChain (DRGN), Tron (TRX), BitTorrent (BTT), Terra USD (UST), Luna (LUNA), Mirror Protocol (MIR), Mango (MNGO), Ducat (DUCAT), Locke (LOCKE), EthereumMax (EMAX), Hydro (HYDRO), BitConnect (BCC), Meta 1 Coin (META1), Filecoin (FIL), BNB (BNB), Binance USD (BUSD), Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC), Cosmos (ATOM), The Sandbox (SAND), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS), COTI (COTI), Paragon (PRG) ve AirToken (AIR).

Mirror Protocol’den hangi tokenlar menkul kıymet?

Ayrıca SEC, aşağıdaki 13 Mirror Protocol mAssets’i menkul kıymet olarak kategorize etti:

Mirrored Apple Inc. (mAAPL), Mirrored Amazon.com, Inc. (mAMZN), Mirrored Alibaba Group Holding Limited (mBABA), Mirrored Alphabet Inc. (mGOOGL), Mirrored Microsoft Corporation (mMSFT), Mirrored Netflix, Inc. (mNFLX), Mirrored Tesla, Inc. (mTSLA), Mirrored Twitter Inc. (mTWTR), Mirrored iShares Gold Trust (mIAU), Mirrored Invesco QQQ Trust (mQQQ), Mirrored iShares Silver Trust (mSLV), Mirrored United States Oil Fund, LP (mUSO) ve Mirrored ProShares VIX Short-Term Futures ETF (mVIXY).

SEC kripto sektörüne odaklanmayı yoğunlaştırdıkça, piyasa katılımcıları ve yatırımcıların menkul kıymetler yasaları ve düzenlemelerine uyumu sağlamak için düzenleyici ortam hakkında güncel kalmaları çok önemli olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx