Sanatatak, Erdoğan’ın ‘Ama montaj ama şu bu’ sözünden ilham aldı; sanat tarihinden foto montaj örnekleriyle Dadaistleri hatırlattı

T24 Kültür Sanat

2012 yılında kurulan ve amacının “eleştiriyle hazzı yan yana getirmek” olduğunu söyleyen; sanat ve sanatçılara dair güncel haber ve sanat eleştirileri yayımlayan Sanatatak sitesi, Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu‘nun reklam kampanyasına dair  “ama montaj ama şu ama bu” demesi üzerine, Dadaizm akımını hatırlattı ve sanat tarihindeki foto montaj örneklerinden bir seçki paylaştı.

Sanatatak’ın Instagram hesabından paylaştığı içeriğin metni şöyle: 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ama montaj ama şu ama bu’ sözlerinden aldığımız ilhamla sanat tarihinden en güçlü foto montaj örneklerinden minik bir seçki yaparak biraz Dada’yı hatırlayalım, hatırlatalım dedik.

Fotomontajı kimin ‘İcat ettiği’, birlikte çalışan aşıklar Raoul Hausmann ve Hannah Höch veya birlikte çalışan Heartfield ve Grosz hakkında bir tartışma olmasına rağmen, fotoğrafları değiştirme uygulaması, Alman propaganda makinesinin bilgileri tahrif etmek ve çevreyi yanıltmak için kullandığı bir taktikti.

Dada sanatçılarından bazıları, özellikle John Heartfield, bu yalan söyleme alışkanlığı yaratan taktiği tersine çevirerek ona hoş olmayan gerçekleri anlatmak için başvurdu.

Hannah Höch örneğin ele ithaf edilen yeteneği rafa kaldırdı. Seri üretim imgelerden kolajlar kurguladı.

John Heartfield ve George Grosz’un işbirlikleri, kara siyasi eleştiriler içeriyor, siyasi çöküşün eleştirisini bir araç olarak fotomontaja baş vurarak yapıyordu.

Heartfield’ın bir Dada sanatçısı olarak savaşa ‘…makasla gitmeye ve resimlerden ve fotoğraf temsillerinden ihtiyacımız olan her şeyi kesmeye’ hazırdı”

Sanatatak’ın gündeme dair seçkisi şöyle:


1-Raoul Hausman, The art critic, 1919-1920

 


2-George Grosz, A victim of society sonradan adlandırılışıyla the Unhappy Inventor, 1919

3-Hannah Höch, Heads of State, 1918-1919


4-Hannah Höch, And when you Think the Moon is Setting, 1921

 


5-Hannah Höch, Dada-Ernst, 1920-1921

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir