Sabancı Holding, birinci çeyrekte gelirlerini artırdı

Sabancı Holding, 2022 yılının birinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı.Beş yıllık stratejik yol haritasında ‘yeni ekonomi’yi odağına alan Sabancı Holding, birinci çeyrekte bilançosunu güçlendirmeyi sürdürdü.

“KÜRESEL DÜŞÜNMEK VE MÜŞTERİYE YAKIN OLMAK ARTIK ŞİRKETLER İÇİN BİR UNSUR”

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere, son devirde ortaya çıkan jeopolitik risklerin, dünyadaki enflasyonist tehditlerin ve tedarik zincirindeki aksamaların global faaliyet ortamını zorlaştırdığını söz ederken, “Tüm bu gelişmelerle birlikte, global düşünmek ve müşteriye yakın olmak artık şirketler için vazgeçilmez bir öge haline geldi. Biz de stratejilerimizi bu yaklaşım doğrultusunda şekillendirirken, hem yurt dışında hem de ülkemizde yaptığımız yatırımlarla büyümemize kesintisiz devam ediyoruz. Gerek yapı gereçleri ve sanayi iş kollarımızda evvelki periyotlarda attığımız memleketler arası adımlar, gerekse bu periyot dijital faaliyetlerimizin küreselde tek bir çatı altında toplanması, Topluluk Vaadimiz kapsamında çizdiğimiz yol haritasının çok değerli birer yapıtaşı”dedi.

“İHRACAT GELİRLERİ YÜZDE 24 ARTI”

Cenk Alper şöyle devam etti: “Açıkladığımız üç aylık finansal sonuçlarımız, operasyonel ve mali performansımızın beklentilerimiz doğrultusunda ilerlediğini gösteriyor. Holdingimizin ve tüm Topluluk şirketlerimizin bilanço idaresinin en kıymetli ögeleri olarak gördüğümüz kârlılık kalitemiz, artan özkaynak kârlılığımız ve sağlıklı borçluluk oranlarımız sayesinde, bir yandan hissedarlarımıza kıymet katarken öbür yandan da Sabancı’yı bir dünya şirketi haline getirecek değerli atılımları hayata geçiriyoruz. Pandeminin tüm dünyada denetim altına alınması ve olağanlaşma süreçlerinin güç kazanmasıyla süratle artan ihracat gelirlerimiz de büyüme stratejimizin uygulamaya konulmasında bize büyük bir avantaj sağlıyor. Sanayi kümesi, ihracat gelirlerini geçen yılın tıpkı devrine nazaran dolar bazında yüzde 24 artırdı. Bu sayede ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunmaktan da büyük memnunluk duyuyoruz. Öbür yandan, bankamız bu periyotta ekonomiyi ve gerçek kesimi desteklemeyi sürdürürken, birinci çeyrekte ekonomimize sağladığı kredi dayanağını 462 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 568 milyar TL düzeyine yükseltti.”

Sürdürülebilirlik konusunda örnek uygulamalarına bu devirde de devam ettiklerini tabir eden Cenk Alper, “Sabancı Holding çevresel, toplumsal ve yönetişim alanında performansıyla Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nin tahlil ortağı Refinitiv tarafından yayınlanan değerlendirmede, Yatırım Holding’leri kategorisinde Türkiye dahil pek çok ülkede bulunan 56 Holding şirketi ortasında en yüksek performans gösteren şirketlerden biri oldu” dedi.