Rusya’dan Erdoğan’a Akkuyu telefonu: ‘Her şeyi yaptığınızı görmek istiyoruz’

Rosatom tarafından yapılan yazılı açıklamada, müteahhitlik işlerinin büsbütün Rus ortaklardan oluşan TSM Güç İnşaat şirketine devredildiği belirtilerek, tüm yüklenici şirketlerden santralin 2023 yılında açılması için elinden geleni yapması istendi.

Rosatom’un iştiraki Akkuyu Nükleer şirketi, geçen hafta müteahhitlik işlerini yapan Titan-2 ile IC İçtaş İnşaat iştirakindeki şirketin kontratını feshederek müteahhitlik işlerini büsbütün Rus ortaklardan oluşan TSM Güç İnşaat şirketine devretti.

ERDOĞAN’A ‘HER ŞEYİ YAPTIĞINI GÖRMEK İSTİYORUZ’ TELEFONU

IC İçtaş İnşaat, mukavelesinin iptali üzerine tüzel süreç başlattığını ve santralin tamamlanmasının gecikebileceğini açıklamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşme öncesinde yazılı açıklamada bulunan Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, santralin açılış tarihinin Rosatom için ehemmiyetine dikkat çekerek santral için çalışan tüm şirketlerin, “2023’te birinci ünitenin inşasının tamamlanması maksadına ulaşılmasına katkıda bulunmak için mümkün olan her şeyi yaptığını görmek istiyoruz” dedi.

‘ÇOK SAYIDA İHLAL…’

Açıklamanın devamında ise inşaat mukavelesinin IC İçtaş’ın içinde bulunduğu konsorsiyumdan alınmasının sebebi “Akkuyu NGS alanındaki ana inşaat işleri bu ortak teşebbüs (Titan-2 ve IC İçtaş İnşaat) tarafından yürütülmektedir. EPC kontratının ifası sırasında, IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ işin kalitesini ve zamanlamasını etkileyen çok sayıda ihlal yapmıştır. Bu nedenle proje idaresi… kontratın feshedilmesine karar vermiştir” denilerek söz edildi.

Mersin Akkuyu’da 20 milyar dolar yatırımla kurulacak santral toplam 4,800 MW elektrik üreten dört reaktörden oluşacak. Birinci reaktörü gelecek yıl devreye alınması planlanan santral, tüm reaktörler faaliyete geçtiğinde Türkiye’nin elektriğinin yaklaşık yüzde 10’unu sağlayacak. 

İÇTAŞ: AKKUYU’DA TÜRK ŞİRKETLERİN VARLIĞI AZALTILMAK İSTENİYOR

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin IC İçtaş ile mukavelesini feshetmesi gündemdeki yerini korurken IC İçtaş açıklama yapmıştı

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin 26 Temmuz 2022 tarihinde T2-IC Ortak Teşebbüs Şirketi’ne fesih teşebbüsünde bulunduğu tabir edilen açıklamada “Söz konusu fesih teşebbüsündeki temel hedefin, Proje’nin idaresindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron düzeyine indirgemek olduğu açıktır” denilmişti.

BLOOMBERG: RUSYA, AKKUYU İÇİN 15 MİLYAR DOLAR GÖNDERİYOR

Bloomberg’e konuşan yetkililer, Rusya’nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye’ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğini söylemişti.

Rosatom, gelen paranın bir kısmını vadesi gelen ödemeleri için kullanacak, geri kalanını da iki yıl boyunca Türkiye’de tutacak.

Bloomberg’den Fırat Kozok’un üst seviye yetkililere dayandırdığı habere nazaran, Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu (Rosatom), halihazırda yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık fiyatı geçen haftadan beri kesimler halinde Türkiye’ye aktarıyor.

CHP REAKSİYONLU: “1 HAFTA İÇİNDE NE OLDU?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır da, Mersin Akkuyu mevkiinde yapılmakta olan Akkuyu Nükleer Santrali’nde Rus şirketi Rosatom’un, Rus ve Türk paydaşlığıyla kurulan Titan-2 IC İçtaş A.Ş.’nin kontrata ters davranması ve iş güvenliği sağlamaması nedeniyle inşaat sürecine ait mukaveleyi feshetmek istemesiyle ilgili açıklama yapmıştı.

Başarır, “1 hafta içinde ne oldu da kontrat fesih durumuna geldi? Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklama yapması elzemdir. Devletin nezaret ve kontrol yükümlülüğü olmasına karşın İCTAŞ’ın haksız fesihe münasebet gösterdiği tezinin kaynağı nedir? Siyasi iktidar bu argümanları araştıracak mıdır?” demişti.

“AKKUYU TÜRKLERE YASAK!”

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay ANTMEN de Akkuyu’da yaşananlara reaksiyon göstermişti. Antmen 30 Temmuz’da öğlen saatlerinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Türk personellerin içeri alınmadığını kanıtlayan bir görüntü paylaştı. Antmen paylaşımında şu tabirlere yer vermişti:

“Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde işe gelen Türk emekçilerin giriş kartları iptal edildi.

Akkuyu Türklere yasak! Bilmeyenler için anlatayım:

-AKP, Akkuyu’yu büsbütün Rusların denetimine verdi.

-İçeride artık ne olduğunu iktidar bilmiyor.

-Ruslar orayı adeta askeri üs yaptı.”