Rusya’dan ‘Baltık Denizi Birliği’nden çıkma kararı

Rusya Devlet Duması Lideri Vyaçeslav Volodin, bugün parlamentonun alt kanadında yapılan oylamada Rusya’nın Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’ndan çıkması tarafında karar alındığını açıkladı.

Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’nın daimi üyelerinin Almanya, Danimarka, İzlanda, Letonya, Litvanya, Norveç, Polonya, Finlandiya, İsveç ve Estonya olduğunu belirten Volodin, Duma ile bu ülkelerin birçoğunun parlamentoları ortasında hem Parlamenter Konferansı kapsamında hem de ikili seviyede diyalog bulunmadığına dikkat çekti.

Parlamentolar ortası bağlantıların bozulmasındaki sorumluluğun Baltık Denizi Parlamenter Konferansı’nın temel prensiplerini çiğneyenlere ve onu Rusya’ya saldırmak için kullananlara ilişkin olduğunu belirten Volodin, şöyle devam etti:

“Konferansın faaliyetleri, her vakit eşitlik temeline dayanıyor, kararlar oybirliğiyle alınıyordu. Ancak Konferans, fiili işbirliğini sonlandırdı ve üye ülkeler kendi vatandaşlarının çıkarlarını unuttu. Yararlı, çok uluslu diyalog formatı, Rusya aykırısı siyaset aracına dönüştü. Bu, Konferans kapsamında etkileşimi sürdürmeyi anlamsız hale getirdi.”

KAYNAK: SPUTNİK