Rusya Devlet Lideri Putin: Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus saklı istihbaratının 100’üncü yıldönümü nedeniyle katıldığı programda Batılı ülkeler hakkında, “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü” dedi.

Rus zımnî istihbaratının 100’üncü yıldönümü nedeniyle Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Genel Merkezi’nde gerçekleşen programa katılan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, batılı ülkeleri gayesine aldı. SVR Genel Merkezi önündeki anıta ölen Rus istihbaratçılar için kırmızı karanfiller bırakan Putin, daha sonra konuşma yaptı.

Rus istihbarat servisine seslenerek dünyadaki durumun karmaşık olduğunu aktaran Putin, “Dünya durumu karmaşık ve çok dinamik olmaya devam ediyor. Belirsizlik faktörünün yüksek olduğu zorluklara karşılık verebilmek için birçok bilinmeyenli olağandışı sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu durumda Dış İstihbarat Teşkilatı ve öteki özel servislerimiz için öncelik, memleketler arası süreçlerin stratejik olarak varsayım edilmesidir. Bu türlü bir tahlil gerçekçi, objektif, muteber bilgilere ve en geniş muteber kaynaklara dayalı olmalıdır” dedi.

“KOLEKTİF BATI KENDİNİ TUZAĞA DÜŞÜRDÜ”

Konuşmasının devamında maksadına batılı ülkeleri alan Putin, “Kolektif Batı kendini tuzağa düşürdü. Zira dünyadaki gelişimi ve tesirlerinin zayıflamasını tahlil edemediler. Aksiyonlarında liberal küreselcilik modellerine alternatif olmadığı gerçeğinden hareket ediyor. ABD biçimi bir dünya, seçkinler için, herkesin haklarının basitçe ihlal edildiği bir dünya. Bunun en açık örneği, Orta Doğu’daki birçok ülke ve halk, bugün Batı’nın alaycı bir halde jeopolitik oyunlarda harcanabilir gereç olarak kullandığı Ukrayna’daki milyonlarca insanın mukadderatıdır. Birebir vakitte Batı, kendisi için uygun olmayan bir gerçeği, çok kutuplu bir dünya tertibinin oluşumunu görmezden gelmeye çalışıyor” sözlerini kullandı.

Batı’nın birçok aksiyonlarının kendilerine de fırsatlar açtığını lisana getiren Putin, “Batı’nın daha fazla makus düşünülmüş, dürtüsel hareketleri riskini kaçınılmaz olarak artırıyor. Lakin birebir vakitte, bu durum Rusya’ya ve dünyadaki misal düşünen insanlarımıza fırsatlar açıyor” dedi.

“RUS VATANDAŞLARININ GÜVENLİK SORULARINA OLAN DİKKATİMİZİ ZAYIFLATMAMALIYIZ”

Konuşmasının sonunda Rus istihbarat elemanlarına tavsiyeler veren Putin, “Amerika kıtası da dahil olmak üzere yurtdışındaki, genel olarak Batı ülkelerinde, Orta Doğu’da ve Afrika’da bulunan Rus vatandaşlarının güvenlik meselelerine olan dikkatimizi zayıflatmamalıyız. Bu bağlamda, Dış İstihbarat Teşkilatının son yıllarda operasyonel, bilgi ve analitik yeteneklerini önemli formda güçlendirdiğini belirtmek isterim” tabirlerini kullandı.