Profesör açıkladı: Deniz süratli soğursa müsilaj olmaz

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, Marmara Denizi’nde 2020’de tesirli olan müsilajın, bu sene mevsimsel faktörlere nazaran belirleneceğini belirtip, “Eğer deniz suyunda süratli bir soğuma gerçekleşirse müsilajla tekrar karşı karşıya kalmayız” dedi.

Marmara ve Ege Denizi’nde 2021’in Mart ayı itibarıyla müsilaj tesirini göstermeye başladı. Deniz yüzeyinde vakitle tesirini artıran müsilaj, bilhassa balıkçıların kabusu olurken, turizm bölümünü de etkiledi. Sorunun çözümü için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Haziran 2021’de 22 unsurdan oluşan ‘Marmara Denizi Hareket Planı’ açıklandı.

Yapılan çalışmalarla müsilaj tesirini kaybetti. Kış aylarının yaklaşmasıyla deniz suyu sıcaklığında yaşanacak değişim ise müsilajın tekrar görülme ihtimalini akıllara getirdi.

‘MÜSİLAJ OLDU LAKİN SUYUN ÜZERİNDE GÖRÜLMEDİ’

ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, geçen yıl yaşanan müsilaj olayının ekstrem durum olduğunu söyledi. Müsilajın her yıl olduğuna dikkat çeken Ayaz, “Her yıl kış mevsiminde az ölçüde da olsa müsilaj olayı olurdu.

Bu yıl itibariyle baktığımızda müsilaj olayı bizi etkilemedi fakat yeniden müsilaj bizim evvelce bildiğimiz kadarıyla oldu. 10 Haziran’da Bandırma’nın Çakılköy önünde Tavşan Adası mevkisinde 7 ile 14 metre ortasındaki müsilaj görüntüledik. Müsilaj her yıl olduğu kadar Marmara Denizi’nde bu yıl da oldu lakin geçen yılki üzere suyun üzerinde görünmedi” dedi.

‘İKLİM SICAK GİDERSE MÜSİLAJ OLUR’

Prof. Dr. Ayaz, su sıcaklığının yüksek olduğunu lisana getirerek, “Bölgemizde 23-24 derece, güneyde ise 25 ile 29 derece ortasında değişiyor. Deniz suyu sıcaklığı, güneyde daha fazla. Müsilajın olması için 14-16 santigrat derece ortasında su sıcaklığının uzun mühlet sabitlenmesi gerekiyor. Ortamda öteki besleyici faktörler aslında var.

Güneş ışığının olması durumunda müsilajla olayıyla müsabaka durumu tekrar gündeme gelebilir. Bu yıl deniz suyu sıcaklığı 20 dereceden sonra süratle soğuyarak, 14 derecenin altına ne kadar çabuk inerse müsilaj o kadar az gerçekleşir. Büsbütün mevsimle alakalı bir durum. Havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Şayet mevsimsel olarak deniz suyunda süratli bir soğuma gerçekleşirse müsilajla tekrar karşı karşıya kalmayız. Yeniden her zamanki kadar müsilaj olur. Denizdeki felakete sebep olan sonuçlar ortaya çıkmaz.

Deniz suyunun ortalama sıcaklık pahaları global ısınmadan ötürü yükseldiği için müsilajla külliyen iklime bağlı bir müsabaka kelam konusu olabilir. İklim şayet sıcak giderse müsilaj olur. Yaz yazlığını, kış kışlığını yaparsa müsilaj tekrar eski yıllardaki üzere çok az ölçüde olur. Kimse farkına varmadan da müsilaj biter” diye konuştu. (DHA)