Nijerya’da hapishane baskını: Yaklaşık 900 mahkum firar etti

Nijerya’nın başşehri Abuja’nın çabucak dışında bulunan Kuje Hapishanesi’ne dün gece saatlerinde kimliği belgisiz silahlı şahıslar tarafından baskın düzenlendi. Baskında güvenlik güçleri ile saldırganlar ortasında çatışma çıkarken, hapishaneden yaklaşık 900 mahkumun firar ettiği bildirildi. Yetkililer, baskının terör örgütü Boko Haram tarafından gerçekleştirildiği üzerinde durduklarını söz ederek, çıkan çatışmada 4 mahkum, 1 güvenlik vazifelisi ile çok sayıda saldırganın öldüğünü, 16 kişinin de yaralandığını aktardı.

FİRAR EDEN 443 MAHKUM YAKALANDI

Yetkililer, akın gerçekleştiğinde hapishanede yaklaşık bin mahkum olduğunu, baskında çabucak hemen tüm mahkumların firar ettiği ama daha sonra 443’ünün yakalandığını açıklarken, 400 mahkumun hala firari olduğunu bildirdi.

BOKO HARAM ÜYESİ 64 MAHKUM FİRARİ

Nijerya Savunma Bakanı Beşir Magashi gazetecilere verdiği demeçte, terör örgütü Boko Haram üyesi 64 mahkumun firar ettiğini belirterek, “Hiçbiri hapishanede değil, hepsi kaçtı” dedi. Görgü şahitleri, hapishane bölgesinde çok sayıda patlama ve silah sesleri duyduklarını aktardı. Öte yandan Nijerya’da 2020’den bu yana 5 binden fazla mahkum firar etti