NASA, Mars’ta yaşama dair ipucu buldu

NASA’nın geliştirdiği Perseverance (Azim) aracı, 30 Temmuz 2020 tarihinde fırlatılmış ve geçtiğimiz yılın başlarında kızıl gezegendeki Jezero Krateri’ne inmişti.

Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha evvel hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıran Perseverance, çok değerli bulgulara ulaştı.

Kayalarda organik unsur tespit etti

NASA, Perseverance aracının birinci kere Mars’ta ömürle bağdaştırılabilecek organik moleküller bulunduğunu açıkladı.

Söz konusu organik yapıya, Mars’ın 45 kilometre genişliğindeki Jezero Krateri’nin bir deltasında toplanan örneklerde rastlandı.

Söz konusu bölge, Perseverance grubunun “ana astrobiyoloji hedefi” ve kızıl gezegende eski ömrün belirtilerini bulmak için belirlenen en değerli yerlerden bir tanesi.

Geçtiğimiz aylarda açıklamalarda bulunan Perseverance proje bilim insanı yardımcısı Dr. Katie Stack Morgan, “Jezero Krateri’ndeki delta, Perseverance’ın ana astrobiyoloji amacıdır. Bunlar, antik hayatın belirtilerini içerme potansiyelinin en yüksek olduğunu düşündüğümüz kayalar. Bu bölge, ayrıyeten Mars’ın iklimi ve bunun vakit içinde nasıl geliştiği hakkında bize bilgi verebilir.” tabirlerini kullanmıştı.

Bilim insanları, keşif aracının örnekleri Dünya’ya geri getirinceye kadar, büyük olasılıkla Mars’ta hayatın bir vakitler var olup olmadığını bilemeyeceğimizi söylüyor.