Murat Yetkin’den adaylık yorumu: ‘Akşener’in ve Demirtaş’ın son beyanları muhalefet adayının Kılıçdaroğlu olacağına işaret ediyor’

Gazeteci Murat Uzman, bugünkü “Erdoğan’a rakip Kılıçdaroğlu üzere; iş, ilanına kaldı” başlık yazısında muhalefetin Cumhurbaşkanlığı için çıkaracak adaya ait değerlendirmede bulundu.

Yetkin, “Hem DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in hem de HDP’nin evvelki eş-başkanı Selahattin Demirtaş’ın 13 Eylül beyanlarından 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkacak rakibin CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söylemek mümkün” dedi.

Öte yandan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın Kılıçdaroğlu’na ‘açık destek’ verdiğini söz eden Ehil, Demirtaş’ın Kılıçdaroğlu için dediği sözleri paylaştı:

“Böylesine kamplaşmış toplumlarda, her bahse ait tahlil önerisi sunmak ve bunlar etrafında toplumu birleştirmek hiç de kolay bir iş değildir”

“AKŞENER’İN KELAMLARINDA…”

Yetkin, yazısının devamında şunları kaydetti:

“Akşener’in Fox’taki tabirine nazaran Kılıçdaroğlu 2 Ekim’deki altılı öasa toplantısından evvel başka beş başkanla de birer defa daha görüşecek.

Muhalefetin ortak adayının Kılıçdaroğlu olması halinde -sadece HDP değil, bir kısım muhafazakâr- Kürt seçmenden oy alma derdinin olmadığı görülüyor. Üstelik o denli HDP ile görüşme, ortak aday açıklamalarına filan da muhtaçlık olmadan. Ayrıyeten madem Hürriyet’te Abdülkadir Selvi’nin sık sık yazdığı üzere AK Parti Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’ın karşısında rakip görmek istiyor, Kılıçdaroğlu çıkabilir. AK Parti’yi de bütün Diyanet imkânlarını kullanarak inancı, Alevi olması üzerinden maksat alma siyasetiyle baş başa bırakabilir.

Akşener’in kelamlarında bütün doğallığıyla söylenmiş üzere duran bir tabir daha var: ‘Millet ittifakının adayı olacak.’ Halbuki stratejik ehemmiyette.”

Editör Notu: “Yazıdaki yazım yanlışları ve sözler değişiklik yapılmadan aktarılmıştır. Yazım yanlışları yazının sahibine aittir.”