Miçotakis’in hadsiz kelamlarına Macron art çıktı: Türkiye’nin kınanması gerekiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Tepesi sonrası basına yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşına ait AB’nin aldığı yeni kararların yanı sıra birçok soruna değindi.

Fransa’nın Afrika Birliği periyot lideri Senegal ile besin güvenliği konusunda görüştüğünü belirten Macron, kısa vadede Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde, Türkiye’nin yardımıyla Ukrayna’daki 20 milyon ton tahılı ülkeden çıkarmaya çalıştıklarını tabir etti.

Macron, Türkiye’nin pozisyonu ve Karadeniz ile ilgili mutabakatlar kapsamında kıymetli bir role sahip olduğuna dikkati çekerek tahıl ve buğdayın Ukrayna dışına çıkarılmasına ait Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki görüşmelerden olumlu sonuçlar alındığını söz etti.

Fransa Cumhurbaşkanı, sorunun gelecek günlerde tahlile kavuşturulmasını umduğunu belirterek Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in bu bahisteki duruşunu ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in tahlil arayışlarını takdirle karşıladığını kaydetti.

Adalar problemi

Macron, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Doğu Ege Adalarına ait “meşru endişeler” taşıdığını, çok sayıda Türk yetkilinin Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliğini sorgulayan açıklamalarda bulunduğunu da savundu.

AB’nin, bilhassa Fransa’nın Yunanistan’a dayanağının devam edeceğini belirten Macron, “Bugün kimse, (AB) üyesi bir devletin egemenliğini tehlikeye atamaz. Bu tabirlerin en kısa müddette kınanması gerekiyor.” tabirini kullandı.

Miçotakis de tepede Türkiye’nin kınanmasını talep etti

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de Türkiye ile Yunanistan ortasındaki gerginliğin devam etmesi halinde AB’den Türkiye’nin kınanmasını talep etti.

AB Önderler Doruğu sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Miçotakis, “Türkiye’nin bu mantık dışı ve sonuçsuz stratejide ısrar etmesi durumunda bu hususun, haziran ayındaki AB Doruğunda konuşulmasını talep ettim. Sonuç bildirgesinde, Türkiye’nin bu yeni, gereksiz ve yararsız provokasyonunun kınanmasına ait net ve kesin bir beyan konulmasını istedim.” diye konuştu.

Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın Avrupa’da denizcilikte önde gelen ülkelerden biri olduğunu, münasebetiyle Ukrayna’dan tahılın çıkarılmasında Yunan gemilerinin değerli rol oynayabileceğini de savundu.