‘Kuş dedektifi’ 23 yılda Türkiye envanterine 14 yeni çeşit ekledi

Küçük yaşlarda hobi olarak başladığı kuş müşahedesini daha sonra profesyonel olarak devam ettiren Emin Yoğurtcuoğlu, 23 yıllık gözlemcilik serüveninde Türkiye’nin kuş envanterine 14 yeni çeşit ekledi.

“Kuş dedektifi” olarak anılan ve son 1,5 yıldır Hatay’daki Mileyha Sulak Alanı’nda göçmen kuşları takip eden Yoğurtcuoğlu, Türkiye’nin yanı sıra 70 ülkede de kuş müşahedesi gerçekleştirdi.

MERAKI 12 YAŞINDA BAŞLADI

12 yaşında yaban hayatına ilgi duyan ve kuş müşahedelerine başlayan Yoğurtcuoğlu, Türkiye’yi karış karış dolaşarak yeni cinslerin izini sürdü.

2006 yılında kara gerdanlı ardıç kuşunu gözlemeyerek birinci kaydını yapan Yoğurtcuoğlu, 2011’de küçük pelikan, 2012’de kızıl başlı çinte ile ak yanaklı Arap bülbülü, 2013’te küçük saz horozu ile esmer çıvgın, 2015’te sazak mukallidi, 2021’de Arabistan toygarı, çöl çobanaldatanı, kıyı balıkçılı ile Sibirya suçulluğu ve bu yıl içinde de kül rengi yelkovan, Atlantik boz yelkovanı ve çöl kulaklı toygarı olmak üzere 14 tıbbın kayıt altına alınmasını sağladı.

Müşahede çalışmalarını Samandağ ilçesindeki, “Mahalli Ehemmiyete Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen göçmen kuşların güneydeki sığınağı Mileyha Sulak Alanı’nda sürdüren Yoğurtcuoğlu, son olarak Türkiye’nin 496’ncı tipi olarak kayda giren çöl kulaklı toygarını gözlemleyerek fotoğrafladı.

70 ÜLKE GEZDİ

Şu ana kadar 14 yeni kuş çeşidinin kayıt altına alınmasını sağlayan Yoğurtcuoğlu, Türkiye’nin yanı sıra kuş müşahedesi yapmak için 70 ülke gezdi. Yoğurtcuoğlu, çocukluğundan itibaren dünyayı dolaşarak doğal ortamlarında yaşayan kuşları görmeyi hayal ettiğini söyledi.

Yoğurtcuoğlu, küçük yaşlarda kitaplarda okuduğu ve gördüğü kuşları etrafında görmeye başlayınca ilgisinin arttığını belirterek, “Ankara’ya taşınmıştık. Konutumuzun çabucak yanında Altınpark diye bir kent parkı var. Orada gördüğüm 120 latifeyi şöyle not etmişim: ‘Bu kuşları buraya birisi bırakmış herhalde.’ Ailem bu bahiste bana daima dayanak oldu. Bu süreç boyunca kuşlarla ve tabiatla ilgilenen yüzlerce insan tanıdım. Başlarda en genç kuş gözlemcisi olarak nam salmıştım. Alışılmış insan bir şeye ne kadar genç yaşta başlarsa onu kavrama ve uygulama yetenekleri de ağır ve fazla oluyor” dedi.

“HAYATIMDA BİRİNCİ SEFER DURDUM”

Türkiye’nin 496’ncı tipi olan küçük çöl toygarını da kendisinin bulduğunun altını çizen Yoğurtcuoğlu, şunları kaydetti:

“Kuşların göç rotası üzerindeyiz, binlerce hayvan Afrika’dan kuzeye gerçek giderken ülkemizden geçiyor. Mileyha Sulak Alanı’ndayım. Hatay’da hayatımda birinci kez durmuş oldum. Seyyah birisiyim. Dünyayı daima gezip yeni yerleri görmek peşindeyim. Ülkemde gezmediğim yer, kuşlar için girmediğim toprak kalmadı. Birinci sefer Milleyha’da durdum. 1,5 yıldır buradayım ve kuşların gelip geçişine şahitlik etmeye başladım.

Geçtiğimiz sene 20 Nisan’da görülmüş kuş, bir sene sonra tekrar tıpkı tarihte geliyor. Bunlara şahitlik etmek beni çok bilgilendirdi açıkçası. Son vakitlerde da biliyorsunuz birçok yeni kuş çeşidi bulduk Mileyha Sulak Alanı’nda. Türkiye’de 454 kuş tipini gözlemledim. Türkiye’de en çok kuşu görüp, kayda geçirip belgeleyen kişi şu an benim.”