Kredi kartı bilgilerini muhafazanın sekiz yolu!

Dolandırıcılar kredi kartlarına ilişkin bilgileri hem kullanmak hem de bu bilgileri satmak için kullanıcıları kandırmaya çalışıyorlar. Siber güvenlik şirketi ESET uzmanları, artarak büyüyen bu sorun ile ilgili olarak, kullanıcılara kredi kartı bilgilerinin nasıl korunacağına ait tekliflerde bulundu.

İŞTE KART BİLGİLERİNİ MÜDAFAANIN SEKİZ YOLU

* Tetikte olun: İstenmeyen e-postalara hiçbir vakit karşılık vermeyin, bu e-postalardaki irtibatlara tıklamayın yahut bunların eklerini açmayın. Bilinmeyen tuzak içeren makus maksatlı bir yazılım olabilirler yahut sizi bilgilerinizi girmeye teşvik eden ve yasal görünen kimlik avı sayfalarına yönlendirebilirler.

* Telefonun başka ucundaki kişi ikna edici gelse bile telefon üzerinden hiçbir bilginizi vermeyin. Nereden aradıklarını sorun ve akabinde teyit hedefiyle o kurumu arayın. Lakin teyit için size kendi verdikleri irtibat numarasını da aramayın.

* Bir sanal özel ağ kullanmadan halka açık Wi-Fi irtibatlarından internete girmeyin. Girmeniz gerekiyorsa da bu temasları kullanırken kart bilgilerinizi girmenizi gerektiren online alışveriş üzere süreçler yapmayın.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ KAYDETMEYİN!

* Size bir sonraki ziyaretlerinizde vakit kazandıracak olsa da online alışveriş sitelerinde ve başka sitelerde kredi kartı bilgilerinizi kaydetmeyin. Bu durum, o şirketin bilgileri ihlal edilirse ya da hesabınız ele geçirilirse kart bilgilerinizin çalınma ihtimalini azaltacaktır.

* Tüm dizüstü bilgisayarlarınıza ve (telefon ve tablet vb. gibi) araçlarınıza saygın bir güvenlik sağlayıcısından kimlik avı müdafaasını da içeren bir antivirüs programını indirin.

* Tüm hassas hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. Bu durum, çalınan/kimlik avı ile ele geçirilen şifrelerle bilgisayar korsanlarının hesaplarınızı kırıp açma ihtimallerini azaltır.

* Yalnızca legal pazar yerlerinde yer alan (Apple App Store ve Google Play) uygulamaları indirin.

ONLİNE ALIŞVERİŞLERDE DİKKAT!

* Online alışveriş yapıyorsanız yalnızca HTTPS kullanan (URL’nin yanındaki tarayıcı adres çubuğunda bir kilit işareti olan) internet sitelerini tercih edin. Bu, bilgilerin ele geçirilme ihtimalinin daha düşük olduğu manasına gelir.

* Tüm banka ve kart hesaplarınıza dikkat etmek de düzgün bir usul. Rastgele bir kuşkulu süreç tespit ederseniz bu durumu çabucak banka/kart hizmet sağlayıcınızın dolandırıcılık takımına bildirin.