Kosova’da siren sesleri duyuldu, Sırbistan yalanladı

Kosovalı Sırplar, ülkenin kuzeyinde Sırbistan ile olan hudut geçişlerini kapatırken, Kosova’da siren sesleri duyuldu.

Ülke basınındaki haberlerde, Kosova’da siren seslerinin duyulduğu tabir edilirken, Kosovalı Sırpların bu sesler üzerine hudutları kapattığı aktarıldı.

AA’nın haberine nazaran, Kosova Polisi Müdür Yardımcısı Besim Hoti, yaptığı açıklamada, Kosovalı Sırpların araçlarla hudut geçişlerini kapattığını doğrulayarak, polis güçlerinin de Brnjak ve Jarinje hudut kapılarını kapattığını söz etti.

Bu ortada, Kosova polisi ayrıyeten, birtakım yerlerde silah sesleri duyulduğunu belirterek, bunlardan kimilerinin polis güçlerine yönelik olduğunu lakin kimsenin yaralanmadığını bildirdi.

Ülke basını ise Arnavut kökenli vatandaşlara akında bulunulduğu ve bu hücumlarda araçlarda hasar oluştuğu bilgisini paylaştı.

Bu ortada, Kosova hükümeti, kimlik kartları ve araç plakaları için yarından itibaren yeni yasanın yürürlüğe gireceğini belirtti.

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üzerine de Kosova’daki Sırplar birtakım kent yollarını kapattı.

Sırbistan Savunma Bakanlığı ise Kosova’ya rastgele bir müdahalede bulunmadıklarını, askerlerinin hiçbir formda Kosova sonlarını geçmediğini ve toplumsal medyada yaşanan dezenformasyona prestij edilmemesi gerektiğini belirtti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in bu gece açıklama yapması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)