Kontratlı öğretmenlik mülakat sonuçları açıklanıyor! 20 bin öğretmen ataması mülakat sonuçları…

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları için kritik gün geldi. Öğretmen atama takvimine nazaran mülakat sonuçları bugün açıklanacak. MEB tarafından erişime açılacak kontratlı öğretmenlik mülakat sonuçları e devlet üzerinden yayımlanacak. İmtihan sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak kontratlı öğretmenlik ataması için tercih yapma hakkını elde edecek.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları için geri sayım sürüyor. MEB tarafından alınacak 15 bin kontratlı öğretmen için atama süreci kelamlı imtihan ile devam etti. Sonuçların açıklanmasının akabinde kelamlı imtihan sonuçlarına ait itiraz başvurusu 17 Ağustos – 18 Ağustos’ta alınacak.

ÖĞRETMENLİK MÜLAKAT SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

29 Temmuz’da adayların kelamlı imtihana alınacakları imtihan merkezlerinin ilan edildi.

Sözlü imtihanlar 1-13 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleştirilecek, sonuçları ise 16 Ağustos 2022’de açıklanacak.

17-18 Ağustos 2022 tarihleri ortasında kelamlı imtihan sonuçlarına itirazlar alınacak ve bu itirazlar, 22 Ağustos sonuçlandırılacak.

Atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri ortasında alınacak.

Atama sonuçları ise 1 Eylül 2022’de açıklanacak.

ÖĞRETMEN ATAMASININ YÜZDE 50’Sİ İSTANBUL’A OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde katıldığı televizyon programında öğretmen adaylarının atamasıyla ilgili yöneltilen soruya şöyle karşılık vermişti:

“Eğitim sistemimizde 1.2 milyon öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerin yüzde 75’i son 19 yılda atandı. Yaklaşık 730 bin öğretmenimiz son 19 yılda atandı. Atanma yapılmayan hiçbir yıl yok. Hükümetimizin öğretmen atamamayla ilgili bir şeyi yok.

Öğretmen ataması 2022 yılında olacak. Çalışmalarımız nihayetlendi. Maliye Bakanımızla da görüşmelerimiz bitti. İnşallah 2022-2023 öğretim yılında, yani eylülün birinci haftasında atamalar yapılacak formda süreci kamuoyuyla paylaşacağız. Atamaların yüzde 50’sini İstanbul’a yapacağız. İstanbul’u hakikaten merkeze aldık. İstanbul’un hem fiziki imkanlarını artırma hem de öğretmen gereksinimi ile ilgili güçlü takviye vermeye çalışıyoruz.”

“BRANŞ OLARAK OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNE TARTI VERECEĞİZ”

Bakan Özer şöyle devam etti:

“Atayacağımız öğretmenler de branş olarak yüklü okul öncesi eğitime yük vereceğiz. Zira Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz okul öncesine çok büyük ağırlık verdik.

Türkiye, ilkokulda, ortaokulda, lisede, eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranını önemli artırmasına karşın okul öncesi eğitimde nitekim önemli bir sorunu vardı. Bu düşünceyi aşmak için 3 bin tane yeni anaokulu, 40 bin yeni anasınıfı yapmak için yola çıktık.

Şu ana kadar 750 bağımsız anaokulunu 9 bine yakın anasınıfını da hizmete aldık. Son 6 ay içerisinde 400 bin çocuğumuzu ana sınıflarıyla buluşturduk. 5 yaştaki okullaşma oranınız yüzde 78’den yüzde 92’ye çıkarttık. İstanbul’a bin yeni anaokulu yapacağız. 2022 sonuna kadar bitireceğiz. Eylülün birinci haftasına öğretmen ataması yetişecek açıklamam oradaki soruların birçoklarının öğretmen adayı arkadaşlar bilir ne demek istediğimi de anlar.”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK TERCİH BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

1. Kelamlı imtihanda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.

2. Kurum tercih müracaatları ferdî e-devlet kullanıcı ismi ve şifre kullanmak suretiyle e-devlet sistemi üzerinden alınacak olup adaylar tercih müracaatlarını onaylatmak üzere rastgele bir ilçe yahut vilayet ulusal eğitim müdürlüğüne gitmeyeceklerdir.

3. Adayların tercih müracaatlarına ait kayıtlarını Ek-4 Takvim’de belirlenen tarihin son günü saat 16.00’ya kadar tamamlamış olmaları gerekmektedir.

4. Tercihler, birebir vilayet ve/veya farklı vilayetlerde bulunan eğitim kurumları ortasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.

5. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.” “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini kesinlikle işaretleyecektir.

6. Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.

7. Talim ve Terbiye Heyeti Başkanlığının 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Konsey Kararı yeterince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere müracaatta bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar kısmı, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri kısmı, bilgi teknolojileri kısmı mezunları ile idare bilişim sistemleri kısım mezunları mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

8. Ön Müracaat etabında hangi alana müracaat yapılmışsa Tercih Başvurusu basamağında o alanda tercih yapılabilecektir