Kılıçdaroğlu iktidara gelindiğinde yapılacak birinci işi açıkladı

Rumeli ve Balkan Buluşması’nda konuşma yapan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, “Mustafa Kemal’in verdiği gaye çok kolay: Çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak. Bayan ve erkeğin eşit olmadığı, ortalarında farkların olduğu bir sistemi asla kabul etmiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu iktidara gelindiğinde yapılacak birinci işi de açıkladı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’deki ziyaretlerini sürdürüyor. Rumeli ve Balkan Buluşması’na katılan Kılıçdaroğlu’na İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel eşlik etti.

“BU HOŞ ÜLKEYİ İKİNCİ SEFER AYDINLIĞA ÇIKARACAĞIZ”

“Bu hoş ülkeyi aydınlığa çıkaracağız; ikinci sefer. Birinci defa aydınlığa çıkaranın kim olduğunu biliyorsunuz. Hemşehriniz Gazi Mustafa Kemal” diyerek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*100 yıllık bir süreç geçti, 100 yıl. 100 yılın sonunda geldiğimiz nokta iç açıcı bir nokta değil. Artık ikinci yüzyıla hazırlanıyoruz. İkinci yüzyıl Gazi Mustafa Kemal’in öngördüğü çağdaş uygarlığı yakalamak, onu aşmak ve cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak için yolumuza devam edeceğiz.

*Yolumuza, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak için devam edeceğiz. Unutmayın. O büyük kahraman. Dünyanın hürmet duyduğu o büyük kahraman sizin içinizden çıkan bir kahraman.

*Anadolu’ya gelmesi, Kuvayı Ulusala Hareketinin öncüsü olması, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulması; gücünü saraylardan değil, gücünü direkt doğruya halktan alması, mandacılığı reddetmesi ve ‘Benim iki büyük yapıtım vardır’ dediği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Cumhuriyet Halk Partisi.

*Sizleri, Mustafa Kemal’in hemşehrilerini Cumhuriyet Halk Partisi ile kucaklaşmaya davet ediyorum. Bize gelmenize ve bize katılmanıza davet ediyorum.

İKTİDARA GELİNDİĞİNDE YAPILACAK BİRİNCİ İŞİ AÇIKLADI

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında CHP iktidarına yapılacak birinci işi açıklayarak, “Türkiye’deki bütün bayanlara kelamım var. Unutmayın, halkın iktidarı kurulduğunda Allah’ın müsaadesiyle cumhurbaşkanlığını aldığımızda birinci yapacağımız iş İstanbul Mukavelesi’ni derhal yürürlüğe koymaktır. Mustafa Kemal’in verdiği maksat çok kolay: Çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak. Bayan ve erkeğin eşit olmadığı, ortalarında farkların olduğu bir tertibi asla kabul etmiyoruz” dedi.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL’E BİRLİKTE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Balkanlardaki soydaşlarımızla dostluğumuzu motamot sürdürüyoruz. Oradaki siyasal partilerle iç içeliğimizi sürdürüyoruz” diye devam eden Kılıçdaroğlu, “İster Bulgaristan’da olsun ister öbür bir yerde olsun. Bizim köklerimizi bulunduğu bütün yerlerde, orada Cumhuriyet Halk Partili kesinlikle vardır” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

*Mustafa Kemal’in yalnızca bu coğrafyada tesiri yok. Gazi Mustafa Kemal bütün mazlum milletlerin başkanı olmuştur, başkanı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı İstiklal Savaşı’ndan sonra bütün mazlum milletlerin İstiklal Savaşı’nın başladığını görüyorsunuz.

*Biz Cumhuriyet’i kurduktan sonra bütün mazlum milletlerin de cumhuriyeti inşa ettiklerini görüyorsunuz. O nedenle ortanızdan çıkan hemşehriniz, hemşehrimiz, kahramanımız, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı Gazi Mustafa Kemal’e birlikte sahip çıkmak, onun prensiplerini büyütmek zorundayız…

*Çağdaş uygarlığa ulaşacaksak, birlikte uğraş edeceksek, omuz omuza bu çabayı yapmak zorundayız. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca erkekler yoktu, bayanlar da vardı. Üstelik yaşlı olanlar da vardı.

*Sırtında çocuğu, elinde mermisi, tüfeği cephede çalışan bayanlar vardı. O nedenle biz, birlikte olmak zorundayız. Birlikte olmak zorundayız. Mukadderat birliği yapmak zorundayız. Türkiye’yi büyütmek zorundayız.

*Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması ve onu aşması için birlikte çalışmak zorundayız. Bizim eksiğimiz olabilir. Bizim yanlışımız da olabilir lakin bir şeyi unutmayın. Bizden çok bu partiye sizlerin sahip çıkması lazım. Zira bu parti, sizin partinizdir, Mustafa Kemal’in partisidir.

“BALKANLARI UNUTTUĞUMUZU SAKIN DÜŞÜNMEYİN”

CHP’nin Balkanlarda dostluklarını devam ettirdiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dostluklarımız devam ediyor. Sizlerin de dostlukları devam ediyor. Biz bunu da pek âlâ biliyoruz. Münasebetiyle Balkanları unuttuğumuzu sakın düşünmeyin. Balkanlarla içli dışlıyız. Ankara ve İstanbul neyse Balkanlarla Türkiye de birebir halde dostluğumuz, kardeşliğimiz, birlikteliğimiz, beraberliğimiz devam ediyor” dedi.

GÖÇMEN VATANDAŞLARA SEÇİM MESAJI

“Türkiye’yi kurtarmak zorundayız” diye devam eden Kılıçdaroğlu, göçmenlere şöyle seslendi:

“Sandığa gideceksiniz. Yalnızca bir şey istiyorum. Oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyup, oyu o denli kullanın. Göreceksiniz, Türkiye aydınlığı yakalayacaktır. Türkiye; uygar, prestijli bir ülke hızla olacaktır. Türkiye bütün problemlerini aşacaktır. Türkiye güzelleşecektir. Ve Türkiye nitekim çağdaş uygarlığı aşan bir Türkiye olacaktır.”