Kılıçdaroğlu: Demirtaş’ın, Kavala’nın özgür bırakılması için bize katılacaksınız

VAN – CHP’nin ‘Belediye Liderleri Çalıştayı’ Van’da ikinci gününde devam ediyor. CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında organize edilen çalıştayda 248 il-ilçe belediye lideri, yaklaşan genel seçimleri değerlendireceği kampa girdi.

CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun’un açılış konuşmasını yaptığı çalıştayda, genel lider yardımcıları “Genel Merkezin seçim hazırlıkları seçime giden süreçte belediyelerin rolü” başlıklı panel düzenlerken, belediye liderleri basına kapalı oturumlarda sunumlara katılacak.

‘VAN’A BİR TOPLANTI DÜZENLEYİP GİTMEK İÇİN GELMEDİK’

CHP Van Vilayet Lideri Seracettin Bedirhanoğlu’nun konukları selamlaması ve “Bu kentin bahtını inşallah daima bir arada değiştiririz” sözlerini kullanmasının akabinde çalıştayın startı verildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, “Van’a bir toplantı düzenleyip ayrılmak için gelmedik. Belediye liderlerimiz alana indi sıkıntıları dinledi tahlil tekliflerini sundu” dedi.

Çalıştayın ana gündeminin genel seçimler olduğunu hatırlatan CHP’li Torun, belediyelerin iktidarın “zulmü altında” olduğunu söyledi ve “Onlar ne yaparlarsa yapsınlar halkın belediyelerine mani olamadılar bundan sonra da asla mani olamayacaklar. Halkın belediyeleri her türlü mahzuru halkımızla birlikte aşacak” diye konuştu.

Topluma yönelik iktidarın “zulmünün” çok daha büyük olduğunu söyleyen Torun, “Derin yoksulluk ve adaletsizlik ülkemizin her köşesini sarmıştır. Fakat biliyoruz ki Milletimiz çaresiz değildir” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak gelecekten umutluyuz. Zira biliyoruz ki; Şayet bu ülkede, kendi halkına sırtını dönen bir iktidar varsa, elektriği kesilen milyonlar için karanlıkta kalan bir başkan vardır. Şayet bu ülkede, adaleti çürüten bir iktidar varsa, adalet için ayakları kanayarak günlerce yürüyen bir önder vardır. Ve hatta ülkesini terk edip kaçmaya niyetlenen bir iktidar varsa bu ülkede, “Bizim öbür memleketimiz yok, hiçbir yere gitmiyoruz. Bu devleti birlikte ayağa kaldıracağız” diyen bir başkan vardır. Biliyoruz: Her firavunun bir Musa’sı vardır.”

‘ÇANKAYA SİZİ BEKLİYOR GENEL BAŞKANIM’

Sayın genel liderim ülkemiz için bir yola çıktınız. Buradan bir kere daha vurguluyoruz ki; Beldesinden büyükşehrine kadar, tüm belediye liderlerimizle birlikte yanınızdayız sayın genel liderim. Yolunuz yolumuzdur ve bu yol, umudun yoludur. Biliyoruz. Artık ümitsizlik kaçıyor türkülerimizden. Milletin sesini duyuyoruz: Artık değişim rüzgârları, fırtınaya dönüşüyor. Görüyoruz. Kısa çöpün, uzundan hakkını alacağı günler yakın. Karanlığın aydınlığa varacağı günler yakın. Vakit, adalete susamış milyonların vaktidir. Çankaya bizi bekliyor. Çankaya sizi bekliyor Sayın Genel Liderim.”

‘DEMİRTAŞ VE KAVALA’NIN HÜR BIRAKILMASI İÇİN BİZE KATILACAKSINIZ’

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Van’da düzenlenen belediye liderleri çalıştayında konuştu. Van’ın çok kıymetli olduğunu tabir eden CHP başkanı, “Burası büyümeye hazır olan bir kent. Van’a kilitlenen bir siyasal anlayış yok, terk edilmiş, dışlanmış durumda. Van’ı büyütmek bizim boynumuzun borcudur. Hudut ticaretinin gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. Millet iktidarının iktidarında Vanlılar bölgenin nasıl geliştiğini görecek” dedi.

“Sadece Vanlıların mukadderatını değil Türkiye’nin yazgısını değiştireceğiz” sözlerini kullanan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, Vanlılara seslendi. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Lideri Demirtaş’ı ve iş insanı Osman Kavala’yı da konuşmasında anan Kılıçdaroğlu, “Selahattin Demirtaş’ın, Osman Kavala’nın hür bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız” diye konuştu.

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

KAYYUM UYGULAMASINA KARŞIYIZ: Van’da kayyum ataması var. Kayyum atamasından duyulan önemli bir rahatsızlık var. Vanlı kardeşlerime ve kayyum atanan yerlerdeki vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Kayyum uygulamasına karşıyız. Kayyum uygulamalarına son verilerek seçimle gelenin yalnızca seçimle gideceği taahhütnamemiz var. Güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili beyannamemizde kayyum uygulamasına son verileceğini söyledik.

İKTİDARIN BELEDİYE LİDERLERİNE TEŞEKKÜR ETMESİ LAZIM: Toplam nüfusun yarısından fazlasına CHP’li belediyeler hizmet veriyor. 4 milyon 800 bin haneye toplumsal yardım yapıldı. Bedeli 12 milyar Türk lirası. Bu toplumsal yardımlar yapılmasa çok daha fazla toplumsal patlamalarla Türkiye karşı karşıya kalabilirdi. İktidarın belediye liderlerimize teşekkür etmesi lazım.

BELEDİYE LİDERLERİNE TEHDİTLER VAR: Baskılar tehditler soruşturmalar var. Belediye liderlerinin muvaffakiyetini kıskananlar var. O kadar önemli bir önyargıya sahipler ki CHP’li belediyeler nasıl başarısız olur onun peşindeler. Bu engellemelerin hiçbirisi CHP’li belediye liderlerinin hizmet sağlamasını engelleyemeyecektir. Halk için vatandaş için çalışan bir anlayışız. CHP’li belediyelerin olduğu yerde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecektir.

GERÇEKLİKTEN KOPAN BİRİ: Erdoğan, “Vicdansızlık yapmayın aç kalan yok” demiş. Hayatımda gerçeklikten hiç bu kadar kopan birini görmedim. Açlık hududunu belirleyen ben değilim. Açlık hududunun 6 bin 17 lira taban fiyat. “Vicdansızlık yapmayın aç kalan yok.”Bu kelamın ne kadar havada kaldığı ve Türkiye gerçeklerinden ne kadar kopuk bir anlayışla yönettiklerini gösteriyor.

BU ÜLKE SAHİPSİZ DEĞİLDİR: Paramiliter güçlerle kendilerine yeni alanlar açtıklarının farkındayız. SADAT’çı, “Bu vatanı sandıkta teslim etmeyiz” diyor. Senin uzunluğunu posunu görmek isterim ben. Sen gerinde birilerine güveniyorsan asla asla güvenmeyeceksin, bu ülkede Kuva-i milliyeciler vardır. Bu ülke sahipsiz değildir. Ne derlerse desinler. SADAT’ın önüne gittiğimde dehşetten içeriye kaçtılar. Bizi korkutacaklarını sanıyorlar. Biz CHP, savaş meydanlarında kurulan partiyiz. Sizin ferihtaşınız gelse bizi korkutamaz.

DEMİRTAŞ’IN HÜR BIRAKILMASI İÇİN BİZE KATILACAKSINIZ: Vanlı kardeşlerim. Van’da huzur içinde yaşamak istiyorlarsa bize katılın diyorum onlara. Van’ın büyümesini, bölgenin yıldızı olmasını istiyorsanız bize katılın. Kayyum uygulaması sona ersin oyunuzun kıymeti olsun diyorsanız bize katılacaksınız. Hudut ticaretinin gelişmesini istiyorsanız bize katılacaksınız. Fikrini söz etti diye tutuklama olmaması için, Selahattin Demirtaş, Osman Kavala’nın hür bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Beşli çetelerden hesap sorulmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Unutmayın biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz, sizin partiniziz.

DEĞİŞİME GEREKSİNİMİMİZ VAR: Gençler geleceği yurt dışında aramaya başladılar. Üniversiteler bilgi üretemez hale geldi. Çiftçinin bir dilim ekmeğe muhtaç olduğu bir Türkiye var. Değişime, ayağa kalkmaya muhtaçlığımız var. Birlikte yapacağız, birlikte yapacağız. (DUVAR)