Kentin tek semercisi… 80 yaşında çalışıyor

Elazığ’da kentin tek semercisi olan ve 65 yıldır bu işi yapan Ahmet Semerci, baba mesleğini köylüler “Bırakma” dediği için devam ettiriyor.

Elazığ’da yaşayan 5 çocuk babası Ahmet Semerci, 15 yaşındayken semerci babasının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi iş yerini açan Semerci, 5 çocuğunu da bu mesleği yaparak okuttu.

Binek hayvanların kullanımının azalması ve iş yerlerinin kapanmasının akabinde Ahmet Semerci, kentteki tek semerci olarak Çarşı Mahallesi’nde varlığını sürdürdü.

3 günde 1 semer yapabilen Ahmet Semerci, soyadını da aldığı mesleğini öğrenmek isteyenin olmadığını ve yaşlılığa bağlı artık çalışmakta zorlandığını belirtiyor.

“KÖYLÜLER ‘BIRAKMA’ DİYOR”

Ahmet Semerci, şu tabirleri kullandı:

* Semer için evvel çulu söküp ıslatıyorum, düzeltiyorum. Ondan sonra çulu dikip otlarını koyuyorum. Otunu koyduktan sonra ağaçlarını yapıp derisini bitiriyorum. Ağaçları üzerine bağlıyorum, ondan sonra da keçesini çekip binek yerini yaparak semeri bitiyorum. 3 günde lakin yapabiliyorum. Zira ağaçları keser ile ellerimle yapıyorum.

* Mesleği babamdan öğrendim. Bir erkek 4 kız çocuğum var. Semerin geliriyle hepsi üniversite okuyup bitirdi. Artık yapamıyorum. 80 yaşındayım bırakmak istiyorum lakin köylüler ‘bırakma’ diyor. Gelip öğrenen de yok. Ne yapalım? Elazığ’daki tek semerciyim. Diğer kimse yok. (DHA)