Katar ve BM’den Gazze görüşmesi: Çatışmayı tedbire yolları ele alındı

Katar İçişleri Bakanlığı’na bağlı Gazze’yi Tekrar İmar Komitesi Lideri Muhammed el-İmadi, Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland ile İsrail ve İslami Cihad Hareketi ortasında haftalarca süren tansiyondan sonra “çatışmayı önlemenin” yollarını ele aldı.

Komiteden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Komite Lideri İmadi ile Özel Koordinatör Wennesland’ın Gazze‘deki ofisinde bir ortaya geldiği belirtildi.

İmadi, BM Koordinatörü Wennesland’a Filistin topraklarındaki insani durumla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi vererek, ülkesinin uğraşlarını sürdüreceğini ve her türlü dayanağıyla Filistin halkının yanında duracağını vurguladı.

İki taraf, Gazze sakinlerinin ömür şartlarının bozulmasının artmasına neden olan daha fazla çatışmayı önlemek için ortak işbirliği yollarının yanı sıra Gazzelilerin ömür şartlarını güzelleştirmek için tahlil tekliflerini görüştü.

İsrail, 5 Ağustos’ta Gazze Şeridi’ne hücum düzenlemişti. İsrail’in üç gün süren akınlarında ortalarında çocukların da bulunduğu 49 Filistinli hayatını kaybetmiş, 300’den fazlası yaralanmıştı.