Kastamonu kestane balı coğrafik işaret dokümanı aldı

Kastamonu’da bilhassa kıyı bölgesinde kestane ağaçlarının fazlalık göstermesi sebebiyle Cide, Doğanyurt, İnebolu, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçeleri başta olmak üzere ağır olarak kestane balı üretimi yapılıyor.

Adeta şifa deposu olan ve sistemli tüketildiğinde birçok hastalığa yeterli geldiği bilimsel olarak kanıtlanan Kastamonu kestane balı, 3 yıl üzere bir çalışmanın akabinde Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği’nin başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu’nca yapılan incelemeler sonucunda Coğrafik İşaret Dokümanı alarak tescillendi.

Kastamonu kestane balının da tescillenmesiyle birlikte kentin coğrafik işaretli eser sayısı 28’e yükseldi.

“Tescil süreci 3 yıl sürdü”

İHA’ya konuşan Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Cem Başar, “Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği olarak 2018 yılında tescil çalışmalarına başladık. Öncelikle kestane balı üretim alanımız olan Abana, Bozkurt, İnebolu, Doğanyurt, Cide, Şenpazar ve Küre ilçelerimizden üniversitemize tahlillerimizi gönderdik. Bu çalışmalarımız 3 yıl sürdü. Bu çalışmalar sonucunda üniversiteden aldığımız analizlerle Kastamonu kestane balının farklı özelliklerinden ötürü ve öbür kestane ballarından üstün özelliklerinden ötürü coğrafik işaret almak için müracaatta bulunduk. Bu yol uzun sürdü bizim için, numuneleri topladık Kastamonu Üniversitesine götürdük, sonuçları tahlil edildi. Bununla ilgili çalışmaları yaptıktan sonra coğrafik işaret için çalışmalarda bulunduk. Geçtiğimiz günlerde de 12 Ağustos’ta da tescil evrakımızı aldık. Bütün Kastamonulu arıcılarımıza iyi uğurlu olmasını diliyoruz. Artık Kastamonu kestane balı markamız tescillendi. Bundan sonrasında üreticilerimizden toplayıp, tüketicilerimizin kullanımına sunacağız.” dedi.

“Birçok bölgeye nazaran üstünlüğü var”

Kestane balı ile ilgili üniversitelerin bir çalışma yaptığını söz eden Başar, “Yapılan çalışmada Türkiye’nin çeşitli yerlerinden ve bölgelerinden alınan ya da toplanan ballar oldu. Bunun sonucunda Kestane Balı için olsun öbür ballar için olsun üniversitelerimizin tahlil sonuçlarında her balın kendine ilişkin özellikleri ortaya çıktı. Kastamonu kestane balı ise başka ballardan farklı özellikler gösterdi. Öbür kestane ballarına istinaden birçok noktada üstünlüğü vardı ki bunu çalışan hocalarımızda bizlere iletmişlerdi, bu üstünlüğüyle birlikte bizlerde tescillenmiş olduk.” biçiminde konuştu.