Kan kümeniz A mı? O vakit çok büyük bir risk ile karşı karşıyasın…

Bilim insanları kan kümesi O olan şahısların öteki kan kümesi ortasında en düşük felç riski taşıdığını belirledi. Pekala felç riski en yüksek olan kan kümesi hangisi?

YAŞAMIN ERKEN DEVRİNDE FELÇ GEÇİRME RİSKİ YÜKSEK OLAN KAN GRUPLARI

ABD’li araştırmacılar, ömrün erken periyotlarında birtakım kan kümelerinin daha yüksek felç riskiyle karşı karşıya kalabildiklerini açıkladı.

ABD’de yapılan araştırmada bilim insanları kan kümesi A olan bireylerin erken yaşta felç geçirmeye daha yatkın olabildiğini tespit ettiler. Kan kümesi O tipi olanlar için riskin tüm kan kümeleri ortasında en düşük düzeyde olduğu tespit edildi.

Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (UMSOM) araştırmacılar, hakemli tıp mecmuası Neurology’de Perşembe günü yayınlanan bir makalede kan kümelerini erken felç riskine bağladılar.

FELÇ GEÇİREN 17 BİN HASTANIN HİKAYELERİ TARANDI

Araştırmacılar, felçli yaklaşık 17.000 kişiyi ve felç hikayesi olmayan 570.000’den fazla kişiyi içeren 48 çalışma yaptı. Yapılan bu kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Bilim adamları, kan kümesi ile iskemik inme riski ortasındaki muhtemel alakayı incelediler. Kan kümesi A olan şahısların, 60 yaşından evvel meydana gelen erken başlangıçlı inme için en yüksek riske sahip olduğunu bildiriyorlar.

Araştırmacılar iştirakçileri kan kümelerine ayırdı ve bunu inme durumuyla karşılaştırdı: erken inme, geç inme ve inme yok. Sonuçlardan kimileri şunları içeriyordu:

Erken inme geçiren şahısların kan kümesine sahip olma mümkünlüğü daha yüksekti ve daha sonra inme geçirmiş yahut inme geçirmemiş bireylere kıyasla O kümesine sahip olma olasılıkları daha düşüktü.

Hem erken hem de geç inme geçiren şahısların, bir denetim kümesine kıyasla B tipine sahip olma mümkünlüğü daha yüksekti.

Cinsiyet ve öteki faktörleri ayarladıktan sonra araştırmacılar şunları bildirdi:

A tipi olan şahıslar, farklı kan kümelerine sahip olanlara nazaran yüzde 18 daha yüksek erken felç riskine sahipti.

O tipi olan bireyler, başka kan kümelerine sahip olanlara nazaran yüzde 12 daha düşük erken felç geçirme bahtına sahipti.

Kan kümesi ve inme ortasında direkt bir ilişki şimdi kurulmamıştır. Ayrıyeten, çalışma iştirakçilerinin sadece %35’i Avrupa kökenli değildi, bu nedenle bulgular ırksal ve etnik kümeler ortasında dengeli olmayabilir.


Varislerden 1 haftada kurtulmak ister misiniz? İkisini karıştırın her akşam sürün 7 gün sonra eser kalmayacak…


Avcunuzun içinde M harfi görüyor musunuz? Avcunda M harfini taşıyanlar dikkat: Çok eşsiz…


Bu burçların savaşçılığı gladyatörlerde bile yok! İşte sıkıntıların üzerine gidip kaçmayan burçlar…