Kahire Yunus Emre Enstitüsünde “İstiklal Marşı ve Şehitlerimizi Anma” programı

Mısır’ın başkenti Kahire’de faaliyetlerini sürdüren Kahire Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabulünün 102. yıldönümü nedeniyle program düzenlendi.

“İstiklal Marşı ve Şehitlerimizi Anma Programı”nın açılış konuşmasını yapan Kahire YEE Koordinatörü Emin Boyraz, ” Çanakkale’de başlayan Milli Mücadele’miz, Kurtuluş Savaşı’yla devam etmiş ve İstiklal Marşı’mızla taçlanmıştır. İstiklal Marşı’nın, Çanakkale Zaferi’nin, Kurtuluş Savaşı’nın ruhu öyle kapsayıcı bir ruhtur ki bizler Mısırlı kardeşlerimizle de bu ruhu paylaşabiliyor, aynı heyecanı aynı hüznü birlikte hissedebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere taziye mesajını yineleyen Boyraz, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaşadığımız deprem felaketinde gelen samimi mesajlar ve ziyaretlerde de gördük ki; kalplerimiz zaferlerimizde olduğu kadar acılarımızda da birlikte atıyor. Mısırlı dostlarımız bu dönemde, bize bunu gösterdiler. Sizlerin şahsında tüm Mısırlı kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

Kahire YEE öğrencilerinin İstiklal Marşı’nın on kıtasını ezbere okuduğu programda, milli marşın anlam ve önemi ile marşta geçen Arapça kelimeler ve bu kelimelerin Türkçe ve Arapçadaki farklı anlamlarına ilişkin sunumlar yapıldı.

Programa Türkiye’nin Kahire Eğitim Müşaviri Prof. Dr. İbrahim Aslan, Ticaret Müşavirleri Hakan Atay ve Atilla Yenigün, Askeri Ataşe Ahmet Tosun ve Türk- Mısır İşadamları Derneği (TÜMİAD) Başkanı Nihat Ekinci de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir