Kadıköy Belediyesi’ndeki rüşvet operasyonunda ‘fiyat tarifesi’ detayı

Kadıköy Belediyesi görevlilerinin de gözaltına alındığı rüşvet operasyonuyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Rüşvet tarifinde ruhsat için 30 bin, çatı tadilatı için 10 bin, izinsiz beton dökme için ise 1500 lira verildiği itiraf edildi.

“5 BİN LİRA RÜŞVET VERMEK ZORUNDA KALDIM”

TRT Haber’den Büşra Çelik’in haberine göre; itirafçılardan biri, inşaat için yasal izinleri almasına rağmen zabıtalar tarafından tehdit edildiğini, bir zabıtaya 5 bin lira rüşvet vermek zorunda kaldığını öne sürdü. Rüşvetin verilmesinin ardından ise inşaatte denetimlerin göstermelik gerçekleştirildiğini söyledi.

1 YILLIK TAKİBİN ARDINDAN 194 ŞÜPHELİ YAKALANDI
Mali şube ekiplerinin 1 yıllık teknik ve fiziki takibin ardından 5 ilde gerçekleştirdiği operasyonda, şimdiye kadar 194 şüpheli gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı verilenlerin 54’ünün kamu görevlisi olduğu belirlendi.

“DENETİMLERİ GÖSTERMELİK YAPTIĞINI SÖYLÜYORDU”

DHA’dan Derya Evren’in haberine göre ise, şüphelilerden birinin ifadesinde, “Bütün yasal izinlerim olmasına rağmen, zabıta memuru A.K.’ye 5 bin lira para verdim. Bu süre zarfında A.K., göstermelik olarak inşaat alanına geliyordu. Bize herhangi bir cezai işlem uygulamadığını, bu denetimleri de sadece göstermelik olarak yaptığını söylüyordu” dediği kaydedildi. Bir başka şüphelinin ise, “Zabıta memuru C.U. bana, ‘Ben buranın Allah’ıyım, bana para verdiğiniz takdirde size ceza yedirmem’ diyordu.” dediği belirtildi.

“ELDEN 5 BİN LİRA VERDİĞİNİ GÖRDÜM”

Bir diğer şüpheli ise yasal izinleri olmasına rağmen inşaat alanına ceza yazılması üzerine zabıta görevlisi A.K.’ye elden para verdiğini ileri sürerek, “İnşaat çalışanlarından birisi müteahhite, zabıtaların inşaat alanına ceza kestiklerini söyledi. Bunun üzerine zabıta görevlisi A.K. ile inşaat alanı içerisinde müteahhittin zabıtaya 5 bin lira para verdiğini gördüm” dediği öğrenildi.

“BURAYI DAĞITIRIZ İZİN ALMANIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bir diğer şüpheli ise zabıtaların ‘Burayı dağıtırız’ diyerek rüşvet aldıklarını belirtip, “Kadıköy zabıta memurlarının, iş sahasına gelerek, ‘Burayı toplarız, dağıtırız, bu bölgeden izin almanız mümkün değil’ diyerek tehdit etti. Bu nedenle R.E. isimli kişi, soy isimlerini bilmediğim, C., Y., ve İ. isimli zabıtalara elden 500 ile bin lira arasında para verdi” iddiasında bulundu.