Johnson Johnson, bebek pudrasının üretim ve satışını durduracak

Johnson & Johnson (J&J) firması gelecek yıldan itibaren dünya çapında ana unsuru talk olan bebek pudrası üretimi ve satışına son veriyor. Onun yerine bebek pudralarını büsbütün mısır nişastasıyla yapmaya geçiyor.

Bu çıklama, şirketin bu eseri ABD’deki satışını durdurmasından iki yıl sonra geldi.

Talk pudrasına asbest karıştığını ve yumurtalık kanserine yol açtığını tez eden on binlerce bayan J&J’e dava açmıştı.

Fakat şirket onlarca yıldır sürdürülen bağımsız araştırmalara nazaran eserin inançlı olduğu argümanını sürdürüyor.

Şirket tarafından yapılan son açıklamada “Dünya çapında yaptığımız eser değerlendirmesinin bir modülü olarak, bebek pudrasında büsbütün mısır nişastasına dayalı eserlere geçme tarafında ticari bir karar aldık” deniyor.

Şirket mısır nişastasından yapılan bebek pudrasının hala dünyanın birçok ülkesinde satılmakta olduğunu da ekledi.

Buna karşılık J&J, talk ile yapılan bebek pudrasının inançlı olduğunda ısrarlı olduğunu vurguladı:

“Dünyanın dört bir yanında uzmanların onlarca yıldır sürdürdüğü bağımsız bilimsel çalışmalarda vardığı, talk ile yapılan Johnson’s bebek pudrasının inançlı olduğu, asbest içermediği ve kansere yol açmadığı tespitlerinin büsbütün ardındayız.”

Şirket, 2020 yılında ABD ve Kanada’da, açılan davalar ve eserin güvenliği konusundaki ‘yanlış bilgilendirmeler’ yüzünden talebin azalması nedeniyle talka dayalı bebek pudrası satışını durdurmuş, lakin dünyanın öteki yerlerinde satışı sürdürme kararı almıştı.

İDDİALAR NEYE DAYANIYOR?

Bebek pudrasında kullanılan talk, belirli alanlarda yer altından çıkarılan bir husus ve çıkarıldığı damarlar kansere yol açan asbest unsurunun de bulunduğu bölgelere yakın.

2018 yılında Reuters haber ajansı tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda, J&J’in, onlarca yıl talk eserlerine asbest karıştığından haberdar olduğu argüman edilmişti.

Reuters’ın araştırmasına nazaran, şirketin iç kayıtları, deney tanıklıkları ve başka ispatlar, J&J’in 1971 ile 2000’lerin birinci yılları ortasında kullandığı ham talk ve işlenmiş pudrada yapılan testlerde vakit zaman küçük ölçülerde asbest çıktığını gösteriyor.

Asbest kirlenmesi delili olarak mahkemelere ve Kongre üyelerine sunulan dokümanlar ve medyada yer alan haberlere rağmen şirket tezleri daima reddetti.

2021 yılının Ekim ayında J&J talk konusundaki argümanlarla uğraşması emeliyle LTL Management isimli bir bağlı şirket kurdu. Lakin bu şirket kısa müddet sonra iflasını ilan etti ve bu da hala devam eden tazminat davalarını durdurmuş oldu.

İflasını ilan etmeden evvel şirketin sonuçlanan davalarda ve mahkeme dışı mutabakatlarda ödemesi gereken tazminatlar 3,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Bunlar ortasında şirkete dava açan 22 bayana verilmesine hükmedilen milyarlarca dolarlık tazminatlar da var.

Nisan ayında hissedarlardan gelen talk bebek pudrasının satışının dünya çapında durdurulması önerisi reddedilmişti.

Johnson’s bebek pudrası 130 yıldır satılan ve şirketin “aile dostu” imajının sembolü haline gelen bir eserdi.