İTÜ Selçuk Bayraktar’a fahri doktora unvanı verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Kısmı 2002 mezunu olan Baykar Teknoloji Önderi Selçuk Bayraktar, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ulusal Teknoloji Atılımı söyleşisinde öğrencilerle bir ortaya geldi.

Söyleşide, geçmişten bugüne havacılık alanında yapılan çalışmaları ana çizgileriyle anlatan Bayraktar, Hezarfen Ahmet Çelebi, Osmanlı filosu ve Cumhuriyet’in birinci yıllarından örnekler verdi.

Bayraktar, teknolojiyi erken yakalamanın değerini vurgulayarak, “Hayatımızdaki birçok yenilik savunma endüstrisinde doğup büyüyor, bunun akabinde sivil alana geçiyor. İnsansız hava araçlarını da ilerleyen periyotlarda sivil alanda göreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“Geleceğin teknolojisi için firmalar yatırım yapıyor”

TB3 ve Kızılelma Muharip İnsansız Uçak Sistemi’nin (MİUS) ihtilal niteliğinde olduğunu lisana getiren Bayraktar, “Geleceğin teknolojisi için firmalar bugünden çalışıyor ve yatırım yapıyor. Elimizdeki teknoloji on sene sonra tahminen değişik bir noktada olacak.” diye konuştu.

Fahri doktora unvanı verildi

Söyleşinin akabinde gerçekleştirilen merasimde Bayraktar’a, yapmış olduğu üst seviye araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan eserleriyle bilimin ve teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunduğu, Türk teknolojilerinin dışa açılması sonucu teknik ve ekonomik gücün milletlerarası seviyede aktiflik kazanmasına imkan sağladığı, mesleğindeki çalışmalarında üstün muvaffakiyetini kanıtladığı için fahri doktora unvanı verildi.

Fahri doktora beratını İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun elinden alan Bayraktar, savunma endüstrisindeki çalışmaları esnasında doktorasını tamamlayamamanın burukluğunu yaşarken, kendisine layık görülen bu fahri tabip unvanıyla teselli bulduğunu söz etti.

Teşekkür paylaşımı

AA’nın haberine nazaran merasimin akabinde, İTÜ proje gruplarının ürettikleri çeşitli araçların sergilendiği fuaye alanında gezen Selçuk Bayraktar, kendisine ağır ilgi gösteren öğrencilerle sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

Bayraktar daha sonra o anlara ait fotoğrafları Twitter hesabından, “Okulum tarafından “Fahri Doktora” unvanıyla onurlandırılmaktan gurur duydum. Bu unvanı layık gören rektörümüz, üniversite senatosu, İTÜ ailesi ve kendisini Ulusal Teknoloji Atılımı seyahatimize adamış sevgili takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” notuyla paylaşarak teşekkür etti.