İstanbul’a turist akını bekleniyor

Turistlerin ilgi gösterdiği kentte, Topkapı Sarayı, Dikilitaş ve Ayasofya Camii civarındaki yoğunluk dikkat çekerken, İstanbul Otelciler Esnaf Odası Lideri Ahmet Yaşar, “Şu an 2 bin 100 otelden yüzde 90’a yakın bir doluluk yakaladık” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, şu andaki rezervasyonlara nazaran mayıs ayında İstanbul’da otellerde yer bulunamadığını belirtirken, tarihi yarımada otellerini bünyesinde barından Old City Otelciler Platformu’nun Lideri Tarkan Akyüz ise, “Fiyatlarımız Avrupa ülkelerine göre çok ucuz kaldı. Bu sebeple bir yoğunluk yaşanıyor” dedi.

Salgının tesirinin azalmasıyla yaz tatilini İstanbul’da geçirmek isteyen turistler, kente akın etti. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine nazaran, İstanbul’a gelen turistlerin ülkelere nazaran dağılımına bakıldığında yılın birinci 3 ayında Rusya’dan gelen turist sayısı yüzde 37’lik artışla 258 bine, İran’dan gelen yüzde 113.2 artışla 253 bine, Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 164.5’lik artışla 226 bine yaklaştı. Resmi nüfusu 15 milyon olan kente yıl sonuna kadar 15 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor. İstanbul Otelciler Esnaf Odası’na nazaran, bu kapsamda otellerdeki doluluk oranı yüzde 90’ı buldu, İstanbul Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada ise otellerde yer kalmadığı belirtiliyor. Turist yoğunluğu Topkapı Sarayı, Dikilitaş ve Ayasofya Camii civarında göze çarparken, turistlerin buralarda sık sık alışveriş yaptıkları görüldü.

“BU YIL TURİST SAYISININ 15 MİLYONU AŞABİLECEĞİNİ VARSAYIM EDİYORUM”

İstanbul Otelciler Esnaf Odası Lideri Ahmet Yaşar, yıl sonuna kadar İstanbul’un nüfusu kadar turist ağırlayacağını belirterek, “Mayıs ayından itibaren İstanbul’da çok önemli bir potansiyel oluşmaya başladı. Şu an İstanbul’daki otellerin yüzde 90’ı dolu. 2 bin 100 civarında esnaf oteli var. Şu an 2 bin 100 otelden yüzde 90’a yakın bir doluluk yakaladık. Bu bu türlü devam edecektir. Arap ülkelerinden gelecek turist sayısı çok artacak. Haziran ayı itibariyle çok önemli bir formda talep artacak. Haziran ayı için otellere rezervasyonlar yapıldı, yüzde 50’ye yakını dolu vaziyette. Rezervasyonlar açısından önümüzü çok âlâ göremiyoruz lakin çok önemli talebin olduğunu biliyoruz. Bilhassa İstanbul’da bu yıl Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında kültür turizminin mevsimi. Önemli bir halde bu aylarda doluluk olacağını kestirim ediyoruz. Doluluk arttıkça arz talep istikrarı düzeldikçe fiyatlar da yükseliyor. Daha evvel 10 Euro’ya düşen otellerimiz bugün 45 Euro’dan müşteri kabul ediyor. İstanbul’da bu yıl sonu itibariyle turist sayısının 15 milyonu aşabileceğini iddia ediyorum. İnşallah büyük oranda bu gerçekleşir diye düşündüm” dedi.

“OTELLERDE YER BULUNAMIYOR”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç ise DHA’ya yaptığı yazılı açıklama ile otellerde yer kalmadığını belirterek, “Şu andaki rezervasyonlara nazaran mayıs ayında İstanbul’da otellerde yer bulunamıyor. Birçok otel şimdiden dolmuş durumda ve toplam doluluk oranı yüzde 98’lere vardı. Haziran ve temmuz ayı için de bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. İstanbul’da en meyyit dönem olarak nitelendirilen mart ayında otellerin doluluk oranı yüzde 92’yi buldu. Bu oran salgın öncesi periyotta bile yakalanamadı” tabirlerini kullandı.

“FİYATLARIMIZ AVRUPA ÜLKELERİNE NAZARAN ÇOK UCUZ KALDI, BU SEBEPTEN YOĞUNLUK YAŞANIYOR”

Bünyesinde 400 oteli barındıran Old City Otelciler Platformu’nun Lideri Tarkan Akyüz ise otel fiyatlarının çok uygun olmasından kaynaklı da turist yoğunluğu yaşandığını belirterek, “Bu sene rekor kırmayı beklediğimiz bir yıldı lakin Rusya ve Ukrayna savaşı bizim bu beklentimizi azalttı. Rus turistlerin yerini şimdi otellerimiz dolduramadı. Rus ve Ukraynalı turistler otellerimize çok yarar sağlıyordu. Avrupalı turistler bu sene gelse de çok az gelecek. Geçmiş yılların yüzde 10’u gelecek. Avrupalı turistler gelecek diye seviniyorduk ancak o talebi şimdi karşılamadılar. Lakin pandemi devrine göre otel doluluklarımız pek âlâ. 2019 yılındaki turist sayısını yakalarsak bu bizi keyifli eder. Şu an doluluk oranlarımız yüzde 70 civarında. Beklentimiz yüksek. Savaş biterse otellerimiz yüzde 100 düzeyinde dolulukları yakalayacaktır. Fiyatlarımız Avrupa ülkelerine göre çok ucuz kaldı. Bu sebeple bir yoğunluk yaşanıyor. 2019 yılında 15 milyon turist ağırladık, 2020’de 1 milyon 800 bine düştü, 2021 yılında 6 milyonu yakaladık. Bu yıl 15 milyonları yakalayabilirsek keyifli olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

KAYNAK: DHA