İskandinav Havayolu SAS’ta 15 günlük grev sona erdi

SAS ile pilot sendikaları fiyat konusunda anlaştı, 15 gün süren grev sona erdi. SAS’taki grev, Avrupa’da milyonlarca havacılık kesimi çalışanını temsil eden sendikaların talep ettiği fiyat artışı muhtaçlığını yansıtıyordu.

İskandinav havayolu SAS ile pilot sendikaları fiyat müzakerelerinde mutabakata vararak 15 gündür 3,700 uçuşun iptaline sebep olan ve şirketi tehlikeye atan grevi sonlandırdı.

Haberin akabinde SAS payları yüzde 12’den fazla arttı, ama yeniden de yılın başındaki bedelinin üçte biri kadar altında.

380 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Grevin ikinci gününde iflas muhafaza sürecini başlatan SAS, yasal sürecin 145 milyon dolardan daha fazlaya mâl olduğunu ve yolcu seyahatlerinin en ağır olduğu yaz tatili dönemi sırasında 380 bin kişiyi etkilediğini belirtti.

İmzalanan beş buçuk yıllık mukavele kapsamında havayolu harcamalarını yıllık 700 milyon dolar azaltarak, kullanılmayan uçakların iadesini de içeren tekrar yapılandırma projesini hayata geçirmeyi planladığını belirtti.

GREVLER YAYILMIŞTI

SAS’taki grev, Avrupa havacılık kesimindeki milyonlarca çalışanın artan ömür pahalılığıyla çaba kapsamında sendikalarından talep ettikleri fiyat artışı muhtaçlığını yansıtıyor. (REUTERS)