İran: Suudi Arabistan’la müzakerelere siyasi seviyede devam etmeye hazırız

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Suudi Arabistan’la alakaları olağanlaştırmak için yürütülen müzakerelerin “kamuoyuna açık” olarak devam edeceğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın (AA) İran devlet televizyonundan aktardığına nazaran, Suudi Arabistan ile münasebetleri olağanlaştırmak için Nisan 2021’de başlayan müzakerelerde şu ana kadar güvenlik hususlarının görüşüldüğünü belirten Abdullahiyan, “Bu 5 çeşit halinde yapılan müzakerelerde ilerlemeler kaydedildi” dedi.

Müzakerelere arabuluculuk yapan Irak idaresinden, Suudi Arabistan’ın müzakereleri “kamuoyuna açık siyasi görüşmeler aşamasına” taşımaya hazır olduğuna dair bir ileti aldıklarını aktaran Abdullahiyan, “Biz de görüşmelere siyasi seviyede devam edebilmek ve nihayetinde Suudi Arabistan ile İran ortasındaki diplomatik bağlantıların olağana dönmesine yol açabilmek için hazır olduğumuzu duyurduk” diye konuştu.

‘BAE TAHRAN’A BÜYÜKELÇİ GÖNDERECEK’

Abdullahiyan öteki komşu Körfez ülkelerinden BAE ve Kuveyt’le de diplomatik münasebetlerin artırılacağı bir sürece girildiğini tabir etti. İran Dışişleri Bakanı, şunları söyledi: “Birleşik Arap Emirlikleri de Tahran’a büyükelçi göndermeye karar verdi. Emirliklerin büyükelçisi yakında Tahran’a gelecek. Kuveyt de Tahran’a göndereceği büyükelçisini tanıttı. Kuveyt’in yeni Tahran temsilcisinin de birkaç gün içinde Tahran’a gelmesi konusunda mutabık kaldığımızı tabir ettik.”

Nükleer muahedenin yine uygulanması ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı nükleer müzakerelere de değinen Abdullahiyan, muahede metninin büyük oranda hazır olduğunu lakin İran’ın muahededen ekonomik yarar sağlaması için ABD’nin kimi garantiler ve taahhütleri kabul etmesi gerektiğini söyledi.

‘POMPEO MUHAFAZA İÇİN 2 MİLYON DOLAR HARCADI’

Abdullahiyan, İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesinde rolü olduğunu söylediği eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da İran’ın “intikam” tehditlerinden kaygı nedeniyle kendisini korumak için 2 milyon dolar harcadığına dair bilgiler aldıklarını tabir etti.

ABD’li yetkililerin müzakerelerin bir kısmında bu telaşları gidermek için aracıları devreye soktuğunu lakin bu talebi reddettiklerini aktaran Abdullahiyan, kendileri için “Süleymani suikastının hala canlı olduğunu ve intikam telaffuzlarının geçerliliğini koruduğunu” tabir etti.