İran, Hayyam’ı Rusya’nın takviyesiyle uzaya fırlattı

Hayyam uydusu, Rusya’nın işbirliği ve Soyuz uydu taşıyıcısı tarafından mahallî saatle 10.30’da Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı. İran’a ilişkin Hayyam uzaktan algılama uydusunun kullanımı ve denetiminin fırlatılmasının akabinde, İran Bağlantı ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na ilişkin uzay üslerinde bulunan İranlı uzmanlar tarafından gerçekleştirileceği belirtildi.

Ayrıyeten 600 kilogram tartıya sahip Hayyam uydusunun 500 kilometrelik bir yörüngeye yerleştirildiği ve İran’a günde 4 kere 1 metre hassasiyetle imaj sağlayabileceği duyuruldu.

Fırlatılan Hayyam uzaktan algılama uydusundan alınan bilgiler ile tarım alanında verimliliğin artırılması, ülkenin su kaynaklarının hakikat izlenmesi, doğal tehlikelerin yönetilmesi, arazi kullanımındaki değişikliklerin izlenmesi, müsaadesiz yapılaşmalar ve ormansızlaşma ile gayret edilmesi, çevresel tehlikelerin izlenmesi, maden ve maden keşiflerinin izlenmesinin yanı sıra ülke sonlarının izlenmesi üzere birçok mevzunun denetim edilebileceği açıklandı.

KAYNAK: İHA